| bogdan324 a întrebat:

A mai intampinat cineva problema in care primesti bsod in anumite jocuri/aplicatii atunci cand ai overclock?
Am un i7 5820k,n-am ce zice rau despre el, este exceptional in jocuri si multitasking stock, insa ma gandesc ca in viitor s-ar putea sa ma ajute o frecventa ceva mai ridicata.
Spre ex daca ridic frecventa la 4ghz, daca joc cs go dupa vreo 5 min ma trezesc cu bsod, insa daca ma joc gta 5 n-am treaba, pot sa joc si 4 ore in continuu, sa nu mai zic ca se vad diferente semnificative de performanta, undeva la 15-20fps-uri in plus.
Am incercat sa si ridic voltajele(in limite rezonabile),la fel,bsod in cs go insa nicio problema in alte jocuri,posibil sa fie o problema de la joc idk.
In fine, stiti cum e omul, mereu vrea mai mult.
Am o placa de baza Gigabyte GA-X99M Gaming 5
E posibil ca placa de baza(sau chiar procesorul) sa nu duca un oc stabil? Nu de alta dar un oc de 4ghz e cel mai banal oc pe care-l poti face pe procesorul asta din ce am vazut.
Si in legatura cu cs go-ul, avand in vedere ca alte jocuri n-au problema cu bsod-ul, e posibil sa fie o problema din joc?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cum ridici frecventa? BCLK? Multiplier? Vad ca placa are un VRM mult mai solid ca altele. Vezi varianta de bios, sa fie ultima. Ce sursa ai? Nu cred ca au mai avut altii mai multe bluescreen-uri ca mine in toata istoria lor :)). Urmareste temperaturile, si vezi cu niste programe gen PRIME 95 si MemTest sa testezi ramii, procesorul, cat si Placa video cu Uningige sau orice alt program vrei tu. Posibilitatea cea mai mare ar fi: Placa de baza/procesorul/sursa, cam in general asta ar putea fi ordinea, apoi te-ai putea duce pe ideea de rami sau alte chestii. Cu bluescreen dau copy paste sa nu mai scriu:
Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.

| bogdan324 explică (pentru CM7YRE):

Doar am schimbat multiplier-ul la x40, am bagat prime95 cateva ore sa ruleze si n-a avut nicio problema(asta cu voltajul normal pe care il am si fara oc, daca bag ez overclock din placa de baza imi ridica voltajul pe la 1.3v insa chiar si atunci am problema cu cs-ul, deci degeaba bag voltaj mai mare)
Sursa este un corsair hx750i,am verificat si cablurile si sunt foarte bine prinse.
Am instalat tot, am facut si update la bios, la fel.
Hdd-ul nu e problema, mai nou rulez mai toate jocurile pe ssd.
Temperaturile sunt ok, 63 grade in full load pe procesor si 75 pe placa video, oricum nu cred ca placa video ar fi problema din moment ce problema apare doar cand ii dau oc(1060 6gb)
Am reinstalat windows-ul
Ramii i-am testat cu memtest si nu am gasit nicio problema la ei.
Totusi mi se pare ciudat ca doar in jocul ala imi face asa, si nici macar nu e cine stie ce joc.
Nu de alta dar ma astept ca de la o placa de baza care nu doar ca este compatibila dar este si marketata ca suporta o bestie de i7 6950x sa poata tina lejer un oc la 4ghz, asa ca nu prea am mari suspiciuni in privinta placii de baza si nici a sursei, cu atat mai putin a procesorului avand in vedere ca mai orice 5820k poate duce un amarat de 4ghz, atata ca ma mira cum un joc asa mic poate crea atatea probleme.
Multumesc de raspunsul elaborat, o sa mai incerc anumite variante din ce ai scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta inseamna ca CS:GO foloseste instructiuni din procesor care sunt instabile cand ii dai overclock.