| Ciovy a întrebat:

Pentru un kit de supraveghere cu 4 camere, lentila de 3.6 mm, 15 frame pe secunda, compresie 265, filmare non stop 24/24 ce hard disk mi-ar trebui ( TB )?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai ce faci cu 15 cadre? Trebe minim 25, altfel se sacadeaza, pune si tu kit ca lumea, nu orice prastie.
Ca intre sacadari se pot intampla multe asa la secunda.
Si daca esti destept, ia si cu sunet!
Stiu care au probleme dat fiind ca nu e cu sunet (se vb ceva ce nu trebuia sa se stie, si nu s-a stiut), aia trei stiau ca aia nu are sunet! Si... dracu stie ce au vorbit, cert e ca apoi s-a intamplat ceva in firma ce avea legatura cu aia, la cateva zile dupa discutie.

Investeste si tu in ceva ca lumea, sunt prea sarac sa iau chestii ieftine dar nesatisfacatoare, eu asa gandesc.
Orice filmare normala are sunet si miscare fluenta, altfel nu e filmare, e cacao.

Eu as pune unu de 6 TB asa sa fiu sigur, sau hai unul de 4.
Si sa-ti faca fisiere ca sa le poti trage in alta parte sa golesti hardul periodic.
Si sa pastrezi tot daca vrei, un timp cat vrei tu.

Daca in x perioada nu s-a intamplat nimic, stergi alea sa nu ocupi spatiu inutil, si acolo unde le-ai tras.

| Dynacordvl152 a răspuns:

Daca vrei sa ti sa se inregistreze ia-ti unul de 2 TB

| Mosotti a răspuns (pentru Dynacordvl152):

Ajung 2 TB sa inreg 24 ore din 24?! Depinde si cate zile vrea.
Ca daca vrea si nu stiu cate zile, e nasol, sau saptamani.

Poate sa ia si 2 TB, dar cand a ajuns la 1, 5 TB, sa se duca fisierul automat in alta parte si apoi sa se stearga de pe HDD principal.
Pastram 0, 3 TB sa avem pentru bad blocks-uri daca ar apare. Ca oricum dupa formatare ai 1, 8 TB cam, nu ai 2.

Trebuie sa vada exact minutul cat are in MB, si sa inmulteasca sa vada 24 ore cat ocupa.
Apoi sa se hotarasca cate zile vrea sa se inregistreze continuu.
Dupa aia stie la fix ce sa ia.

Oricum depinde de mai multe, 15 cadre e un rahat, i se sacadeaza imaginea, ce e aia?
Sa puna un kit de min 25 cadre sa fie fluida treaba.