| Davidoaia a întrebat:

Poate fi pus google adsense pe un wordpress blog?thinking cel mai detaliat mesaj primeste Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Simplu - fiindca ideea e ca adsense pe site-uri romanesti e egal cu 0 barat. Ca sa iti dau un exemplu scurt, prin 2007, pe un blog in engleza, am avut si clickuri platite cu 1.5-2 dolari PER CLICK, iar la un domeniu parcat, clickurile pe reclame au urcat si spre 2-3 EUR/click pentru alea de prin US/Germania/UK. La clickurile din Romania pe AdSense, rar vezi altceva decit 0.01 USD/click. De ce? Fiindca foarte putini romani cumpara ceva in urma clickurilor pe reclame, simplu. Ideea cu blogul gen descopera.ro e laudabila, insa sortita esecului - cel putin 1 an o sa lucrezi in gol, inainte sa te poti gindi macar la cea mai mica forma de monetizare. Oricum, ideea e ca bani pe.ro se pot face din vinzari directe de bannere sau chestii gen eMAG Profitshare, sub nici o forma adsense.

| Davidoaia explică (pentru KodrutZ):

Eu vreau sa imi fac si un site gen descopera.ro dar momentan am zis sa experimentez prin blog happy

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur.

| Davidoaia explică (pentru KodrutZ):

In ce conditii? si cati vizitattori trebuie sa ai pe zi [medie] sa iti iasa ceva bani [ minim 100 euro /luna]?

| KodrutZ a răspuns:

Numarul de vizitatori e fix egal cu 0. Pe unele nise poti face 1000 EUR lunar cu maxim 100 de vizitatori zilnici, iar la altele poti sa nu vezi macar 50 cu 1000 de vizitatori zilnic. Despre ce e blogul? Aiurelile cu muzica pe net, filme gratis sau manele sint egale cu 0. Uite, tememobil.ro a urcat si la 2000-2500 de vizitatori zilnic, totusi nu a produs peste 100 EUR lunar niciodata.

| Davidoaia explică (pentru KodrutZ):

Pai de e diferenta asta? sa nu poti scoate bani daca ai multi vizitatori si invers thinking eu as vrea sa fac ceva gen Descopera.ro happy nu sunt prea multe situri de genul asta happy