| benny201 a întrebat:

Poate sa imi afle ipul meu cineva cu care vorbesc pe facebook?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si daca-l afla? Ce face cu el? Nimic!

| benny201 explică (pentru K0sti):

Face ca merge cu el la politie si chiesti din astea

| K0sti a răspuns (pentru benny201):

laughing Pai iti dai seama ca se poate afla, daca se vrea, sunt multe mijloace! Dar in general nu prea ai ce sa faci cu un ip, decat daca ai un scop bine precizat! Fiecare ISP salveaza log-uri cu IP-urile alocate. Log-uri care sunt generate automat de servere. Deci daca se cer ip-uri se poate afla cine este detinatorul, chiar daca e dinamic! In plus de asta, in acele log-uri apar mai multe date, nu numai ip-uri. Deci de prins te poate prinde usor, daca se doreste!

| benny201 explică (pentru K0sti):

Nu i-am facut nimic

| stlucian a răspuns:

Nu! Poti sa ai IP dinamic si ce o sa faca cu cel detectat sa zicem prin alte mijloace?

| LTAA a răspuns:

Nu.

| Bucur_Emanuel_1987 a răspuns:

Daca vorbesti doar pe Facebook, nu. Atat ip-ul tau cat si ip-ul interlocutorului ajunge la unul dintre multele servere Facebook impreuna cu mesajul scris, iar serverul va intoarce mesajul in cauza (dupa caz). Ceea ce ai putea sa afli, deci, ar fi adresa ip a serverului Facebook, dar nu pe a interlocutorului.

| AndreeaLove18 a răspuns:

Nu...Deloc!