| anonim_4396 a întrebat:

Poate solicita cineva să vadă istoricul salvat în registru furnizorului de internet?

Din câte am auzit poți solicita să apară pe factură ce site-uri au fost accesate. Este adevărat?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Nu. Logurile astea se pastreaza doar in scop de rezolvare a problemelor tehnice sau de securitate informatica.

Iar providerul meu habar n-are ce websiteuri accesez, pentru ca toate cererile de DNS se duc in mod cifrat la Quad9. Providerul poate afla IP-urile, dar pe un IP pot fi sute de websiteuri. Iar majoritatea siteurilor din ziua de azi folosesc HTTPS (comunicatii cifrate).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da, pe mobilele mele sau ale familiei cererile de DNS se duc in mod cifrat la Adguard.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Aceste date nu intra la datele pe care providerul este obligat sa le salveze pe timp de la sase luni la trei ani.