| JusTPauL a întrebat:

Pot face ceva la telefon sa tina bateria mai mult?
Ma tine maxim 2 zile asta daca nu-l folosesc prea mult.
Am dat luminozitatea la minim si sa nu mai vobreze cand tastez...
Stati ceve as putea sa-i mai fac? dau funda.

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Ce telefon/de cand face asta/ce acumulator ai/setarile de stand by/ai formatat acumulatorul corect? desi mai toti spun "baterie".SA STII CA MAJORITATEA ACUMULATORILOR DIN ECHIPAMENTELE DE LARG CONSUM NU VIN FORMATATE:adica incarcarea celulelor cu energie la putere maxima.Ele trebuie formatate in functie de produs(telefon, tableta etc).O FORMATARE INCORECTA DUCE LA "DISTRUGEREA" in timp scurt al acumulatorului.Reformatarea nu o sa aiba acelesi succes.Deci recomand un acumulator nou si formatat de tine corect. Daca nu stii sa faci asta intreaba-ma. merit funda?

| JusTPauL explică (pentru stlucian):

Un HTC, asta face de cand l-am luat, faza e ca l-am comandat pe internet iar cutia a fost deschisa si bateria 70%, deci a mai fost butonat de cei de la fima.
Bateria e de 1730 mAh, iar bateria cred ca am formatat-o corect. N-am de gand sa-mi iau alta baterie prea curand ca n-are nici 2 luni, dar mi ca daca il incarc tot odata pe zi sau odata la 2 zile, pana la urma o sa se strice mufa de la incarcator sau acel loc in care introduc mufa.

| stlucian a răspuns (pentru JusTPauL):

E atunci ai o problema. Daca nu vrei sa-ti cumperi un nou acumulator, poate un incarcator s-au repararea mufei din tel. sa fie mai ieftin.Mai poti verifica daca seria acumulatorului este aceiasi si pe actul de vanzare. Daca da alt acumulator! Daca nu ...Totusi cred ca trebuie sa ai ceva garantie de vreme ce l-ai comandat pe internet si n-are nici 2 luni dupa cum spui.

| JusTPauL explică (pentru stlucian):

Pay e ok, asa zice si pe net ca tine 2 zile daca nu il folosesti prea mult, dar ma gandeam ca se mai poate seta ceva sa nu consuma asa mult...
Are un processor dual core de 1500Ghz si un mini hard, care se aude atunci cand telefonul este deblocat.

| ITHelper a răspuns:

Daca chiarr vrei sa iti tina maxim (cat tine o baterie), limiteaza-te doar la a "vorbi" pe el. si restul..mai putin, sau chiar deloc. O baterie normala tine in medie de 500h. Deci asta este tot ce trebuie sa faci. Si atunci cand il pui la incarcat, la fel, lasa-l sa se incarce complet.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| beniamin1994 a răspuns:

Dal pe mod economic!
Incearca sa ii mai reformatezi bateria si a doua oara! desi nu cred! si cumpara o baterie cu multi miliamperi! funda?

| Xao20 a răspuns:

Da trebuie sa dai comanda de o baterie mai puternica