| 3243F6 a întrebat:

Pot face cumva sa am o aplicatie gen GoogleFoto(am android, deci Drive) care daca intru in ea vad pozele din cloud, nu din memoria telefonului ca memoria telefonului sa fie mai aerisita?
Un fel de transfer automat a pozelor si filmarilor macar o data pe zi daca nu instant.

Deci orice informatie care sa ma ajute sa scap de spatiul ocupat de DCIM automat si in acelasi timp sa accesez usor pozele si filmarile, este binevenita. Android, iOS, nu conteaza ca ma gandesc daca sa trec pe iPhone sau nu.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Google foto iti poate face sincronizarea automata, insa de obicei e setat la calitate redusa, ca sa economisesti spatiu(chiar si asa, se ma umple repede daca faci multe poze). Trebuie sa umbli tu la preferinte sa schimbi pe calitate originala.

https://www.techradar.com/how-to/best-google-photos-alternatives

| Hyperion7 a răspuns:

Păi intri in Google Foto(dacă nu o ai instaleaz o de pe Google play )
Si selectez asa:
Dreapta sus la bulină cu contul tau 》backup》activezi backup si ar trebui să iti faca backup.
Eu am poze in Google Foto de prin 2017 si am schimbat cateva telefoane, deci da
Bafta!