| anonim_4396 a întrebat:

Pot instala windows 7 pe windows xp fara stick, cd sau dvd doar pe digital?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Da

| BobocelMihai a răspuns:

Da poti dar o sa ai 2 windowsuri atunci

| anonim_4396 explică (pentru BobocelMihai):

De ce sa aiba 2 windows-uri?
isi face dvd-ul cu windows 7, intra in bios sa seteze primul boot device, dvd rom-ul, baga dvd-ul, formateaza c-ul unde are win xp, si instaleaza windows-ul pe partitia respectiva. Ca sa aiba dual boot, e mai complicat, nu e chiar asa, instalezi win pe alta partitie si gata, si el nici nu a intrebat asta, in primul rand. A zis baiatu ca are xp, si ca vrea win7 peste el. Si nu prin stick, si daca merge prin dvd.
Ce treaba are dual boot cu asta?

| BobocelMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Baiatul a intrebat daca poate instala fara stick sau dvd. Daca nu ai o unitate boot-abila cum stergi partitiile? Se poate instala windows din pc fara sa il pui pe un dvd sau stick dr instaland asa nu poti formata partitiile deci neformatand partitiile ramane si windows xp instalat.Adica 2 windowsuri.L pornirea calculatorului se poate alege unul.Desigur windows xp este instalat in C. Daca instaleaza windows 7 in partitia D poate sterge partitia C cu paragon partition si dupa aceea o creeaza iar tot cu acelasi program.winking

| anonim_4396 explică (pentru BobocelMihai):

Inseamna ca n-am inteles eu intrebarea. Ideea e, cum instalezi un windows, fara dvd si fara stick?
Sa zicem ca ai imaginea in pc sau installer-ul.
Daca dai sa instalezi win, o sa se incarce putin, ii faci ceva setari, si cand isi da pc-ul restart, nu mai continua de unde a ramas, ca nu l-ai pus pe nimic. Si nu, nu merge daca spre exemplu ai power iso, si vrei sa montezi imaginea pe drive de poweriso, pentru ca isi va da restart, si pc-ul nu va mai vedea discul ala ca fiind inserat.
Eu n-am mai auzit sa instalezi windows-ul direct din executabil.

| theforceofgood a răspuns:

Poate să instalezi de pe windows xp pe o altă partiție pe hard, asa da.