| Delocimportant a întrebat:

Problema: detin un sistem desktop, ceva mai vechi. Dupa ce il bag in priza, trebuie sa astept cateva minute pana sa porneasca, si, dupa ce porneste, se opreste dupa 2-3 minute. Si tot asa...
Care componenta poate fi cauza din acestea 3: sursa, placa video sau placa de baza? Placa video e doar de 2 ani, insa sursa si placa de baza sunt mai vechi, poate 5 ani. Vreau doar sa fiu sigur ca placa video nu e de vina. Asta ma intereseaza. Multumesc.

6 răspunsuri:
| DjNick112 a răspuns:

Probabilitatea ca placa video sa fie cauza e cam mica, dar nu exclud, trebuie analizat, ar putea fi si din cauza memoriei ram (cel mai probabil)

| Delocimportant explică (pentru DjNick112):

Si de sursa ce spui?

| DjNick112 a răspuns (pentru Delocimportant):

Da..ar putea si din cauza sursei, dar mai putin, de obicei ori merge ori nu merge, incearca sa schimbi alimenarea care duce la HDD, am mai patit asa, s-ar putea sa aiba sock ---- oricum trebuie analizat daca vrei sa vezi exact cauza, ar putea sa fie si din cauza HDD daca e vechi si are bad-uri, eu unul la viata mea am intalnit multe probleme la care nu ma asteptam, asa ca nu exclud nimic, trebuie analizat in detaliu

| Delocimportant explică (pentru DjNick112):

Nu am cum sa mai testez, ca l-am demontat, ca mi-am cumparat laptop, si vreau sa vand acea unitate, dar pe componente. Da, hardul respectiv are bad-uri, dar nu e grav. Asa arata ultima data cand am verificat. Dar niciodata nu au fost probleme cu el, si nici nu se auzea vreun sunet de la el, asa cum se aude la unele harduri atunci cand au sectoare defecte. Deci placa video e cel mai putin probabil sa fie cauza? Doar de ea imi fac griji. E Sapphire AMD Radeon HD 5670. Nu stiu daca are relevanta acest detaliu.

| DjNick112 a răspuns (pentru Delocimportant):

Da, sa zicem ca ultima chestie ar fi placa video, cel mai putin probabil, sursa sau memoria ram

| sebibeowolf a răspuns:

Sursa.