| Adrianadiafg a întrebat:

Procesor Intel® Core™ i7-7700HQ cu GTX 1050ti face bottleneck?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, procesorul va fi putin "gatuit" de GPU, in ANUMITE jocuri unde ar fi nevoie de toata puterea lui, insa placa video nu poate tine pasul (nu poate oferi si ea toata perfomanta necesara, fiind ceva mai slaba).

Insa in majoritatea titlurilor din anii trecuti nu va fi vizibil, la fel daca joci pe rezolutie FullHD.

Gatuirea o vei observa daca vrei sa joci pe rezolutie 2K/4K de exemplu. (Procesorul are resursele necesare, insa placa video mai putin).

Daca FullHD e tot ce iti doresti, fie ramai la 1050 Ti, fie cauta ceva cu 1060.

| Adrianadiafg explică (pentru NLS):

Am mai avut o intrebare in care m-am referit la i7 8750h si cu aceiasi placa si mi s-a spus că nu face bottleneck, e adevarat?

| NLS a răspuns (pentru Adrianadiafg):

Nu cunosc multe jocuri care sa aiba nevoie de 6 nuclee.
Mai exact, la ora actuala, nici un joc care ti-ar putea rula pe laptopul acela nu cere in mod express 6 nuclee.
Pentru jocuri e importanta in primul rand frecventa, si sa aiba 4 nuclee.
Asa ca as ramane la 7700HQ

Dupa cum ti-am explicat mai sus, limitare o sa observi la propriu doar daca folosesti rezolutii mai mari de FullHD, sau la jocurile ce vor aparea de acum incolo.

Daca il vrei pentru jocuri de ce nu iti iei PC?
In acelasi buget o sa obtii un sistem cel putin cu 20-25% mai puternic.
Si va fi upgradabil.
Nu vei da 80-100 ron sa il cureti de praf.
Laptopul cand va fi depasit, nu va valora mai nimic si il vei vinde pe 2 lei.
Intr-un PC daca iti iei de la inceput o sursa si o carcasa decenta,
faci upgrade doar la placa video, si mai tragi de el inca 3-4 ani, nu pierzi atat de mult.

3 răspunsuri:
| Necunoscutu92 a răspuns:

Da