| anonim_4396 a întrebat:

Procesor kirin 920 sau snapdragon 800? Care e mai bun?

Răspuns Câştigător
| LePotato a răspuns:

Kirin 920 se găsește la Huawei-uri, de care am fugit mereu :3

Una dintre diferențe este legată de CPU clock speed, care este mai mare la kirin 920 -> 8 x 1. 8GHz (octa core) iar snapdragon 800 -> 4 x 2. 3GHz (quad core)... însă, chiar și așa, eu unul aș alege snapdragon-ul, nu-mi plac Huawei-urile din mai multe motive.

Ca să-ți răspund oarecum la întrebare, CPU clock speed-ul e mai mare la kirin, însă GPU clock speed-ul de la snapdragon e mai bun laughing

Deci, Kirin-ul are un plus la multitasking, iar Snapdragon-ul are un plus la rularea jocurilor
Huawei-urile sunt noi pe piață...eu zic să mai așteptăm să vedem cum se comportă.

Am avut Huawei și am avut probleme multe cu el...(nu spun că e cazul și aici)
Am un octa core pe telefonul actual(nu e Huawei) și am probleme cu temperatura, plus că cele "8 hârțoage" nu funcționează mereu, ci doar când e nevoie...majoritatea timpului se poate spune că e un quad core.

Concluzie, aleg snapdragon - sunt de încredere si de ceva ani pe piață.

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Deci, snapdragon, hmm, kirin suna drăguţ laughing.
Mulţumesc blushing

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ca eficienta termica, si consum, kirin-ul e mai bun. Insa pe android ai mai multe optimizari pentru snapdragon, deci probabil eu as alege snapdragon-ul.
Totusi, despre ce telefoane este vorba?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Daca vrei sa-l folosesti in multitasking e mai bun Kirin chiar daca Snapdragonul are frecventa mai mare. Kirin este ca o masina care are viteza mai mica dar are mai multi cilindri (core-uri)care-i dau puterea. Snapdragonul are mai putini cilindri dar viteza mai mare si " parbrizul " (placa grafica) mai bun. Este mai bun pentru jocuri.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dragonul la puterewinking

| LoveSleep a răspuns:

Octa core e ca un căcat parfumat. Teoretic îmbunătățit, practic, miroase la fel de rău.

Dacă ar fi să aleg, totuși, aș merge pe "ala bala portocala", aruncând un ochi și la preț.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heeeeeeei :33.
Habar n-am, sper că te-am ajutat smug
Am ceva să-ţi spun, haide repede, vreau să mă ajuţi şi apoi vorbesc eu cu cineva să te lămurească şi cu problema ta.
Apropo, mulţumesc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oh, da, Uţo laughing.
Cu plăcere, oricând.