| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Pt cei pasionați de telefoane, ce părere aveți despre processoare kirin făcute de cei de la Huawei, Kirin 9000, kirin 990, 980, 810, cele mai bune processoare ale lor, Kirin 9000 am văzut ca bate toate telefoanele în speed test, inclusiv snapdragon 888?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Kirin 9000 bate intr-adevar 888-ul, dar nu si ultimele 2 modele de la Apple.
Ma rog, nici nu trebuie sa le bata, e destul de puternic si asa.

Eu am inca Kirin 960, si am pe telefon vreo 50 de aplicatii.

In afara de unele jocuri, nimic nu are lag, se misca impecabil.

Practic, tocmai a implinit 4 ani, si voiam sa-mi iau alt telefon
(ceva stralucitor pe partea de foto, deci P40 Pro ), dar pana la urma am realizat ca inca nu merita investitia.
Mi-e "mila" sa-l vand, cadorisesc, arunc, sunt prea atasat de el.
Il blestem sa se strice, doar asa ne vom putea desparti fara regrete.

PS: ai punctat foarte bine: facute, pentru ca altele ei nu o sa mai faca curand.

Mai au cateva bucati de K9000 pe fundul sacului, pe care le vom gasi pe P50 Pro (poate europenii nu, insa chinezii cu siguranta)
iar pentru alte echipari, au primit aviz sa poata cumpara un model special de SD 888, fara 5G.

| StefanFlorea explică (pentru NLS):

În teste de viteze bate și iphone 12 cu A14 Bionic

| StefanFlorea explică (pentru NLS):

Bine... acum nu pot spune ca le bate și în gaming pentru ca nu sunt sigur, kirin-ul e special făcut pentru multitasking, nu gaming