| octaviusz a întrebat:

Pt cine are windows7 si joca minecraft... eu am un laptop packardbell procesro intel(R) pentium(R) dual CPU T3400 @2.16hz 2.17GHz- RAM 2GB - system type 32-bit operating system- placa video integrata... am foarte mult laga dupa primele 30 de secunde de joc, ce pot sa fac am un w7 ultimate

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Adevarat! Dar eu fac asa ceva, si nu s-a ars nimic. Cum vrei, oricum nu prea ai alte optiuni!

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu conteaza windowsul, oricum in nici un caz xp. 7 este mai bine optimizat pentru jocuri. Problema este de la acea placa video, deoarece este integrata. Procesorul nu are nici o treaba. Placa video duce tot greul in jocuri, iar cum ea e integrata, adica inexistenta, normal ca merge prost. Cauta pe youtube si fa-i OC, poate se va misca cu o idee mai bine, si inca ceva, scade detaliile

| octaviusz explică (pentru sltlp):

Da bun dar jocul asta "minecfrat" e pixelat practic... iar alte jocuri care au o grafica destul de buna chiar excelenta merg aproape perfect. Eu ma gandem ca w7 sa nu fie prea compatibil cu java deoarece minecraft nu ruleaza singurel ci cu ajutorul unei platforme java, ce este un OC?

| sltlp a răspuns (pentru octaviusz):

Pai1: te poti uia pe youtube sa vezi ca win 7 este mai bine optimizat pentru jocuri decat xp
2. oc=overclock, si inseamna marirea performantelor pcului,, dandu-le peste maxim, umbland la voltaje etc.

| octaviusz explică (pentru sltlp):

Poti sa imi dai u un tutorial, te rog big grin

| sltlp a răspuns (pentru octaviusz):

Gasesti pe youtube.scrii:overclock si modelul placii video

| octaviusz explică (pentru sltlp):

Am citit cate cv despre oc si am inteles ca e periculos poti sa-ti arzi procesoru

| sltlp a răspuns (pentru octaviusz):

Adevarat! Dar eu fac asa ceva, si nu s-a ars nimic. Cum vrei, oricum nu prea ai alte optiuni!

| CataC a răspuns:

Salut
Laptopul tau este relativ slabut, T3400 este procesor oarecum depasit, are 1mb cache daca nu am insel, e normal sa aiba latenta.
Palca video integrata consuma din cei 2GB ram, windowsul consuma si el 1gb din ram, cat sa mai ramana si pentru joc?
It sugerez sa incerci windows xp, consuma mai putine resurse. Daca nici asa nu merge asta e, pur si simplu e depasit sistemul.
Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| MrChocolate a răspuns:

Raspunsul este Da

| Asassinscreed a răspuns:

Am si eu o problema similara am windows 7 dar cand intru pe minecraft imi ramane jocul doar o imagine neagra. Ce sa fac?

| mariusgherman a răspuns:

Caiar ca imi place minecraft si voi suntei niste mincinosi