| AllanClare a întrebat:

Quad core,dual core, octa core sau deca core? De ce?

Răspuns Câştigător
| Mihai1810 a răspuns:

Depinde de segmentul de pret, de firma producatoare etc. Dar am vazut recent un test care arata ca un quad core avea performanta mai buna decat un deca core in taskurile simple deoarece la deca core doar un core "muncea" in timp ce celelalte 9 stateau ceea ce ducea la delay. Daca te uiti atent pe toate telefoanele de top cu Android fie ele HTC, Samsung, Oneplus etc se pune quad core si nu octa sau deca. Eu cred ca quad core e mai bun decat deca core.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deca core inseamna 10 procesoare fizice sau virtuale care pot lucra simultan. Prin antiteza un dual core are doar doua (unul fizic si unul virtual). Fa socoteala: care merge mai repede?

| Mihai1810 a răspuns:

La telefoane sau la calculatoare?

| AllanClare explică (pentru Mihai1810):

Telefoane.

| Celcareajuta a răspuns (pentru Mihai1810):

Corect, exact poveste de care se vorbeste acum in vesnica comparatie stupida IPhone vs Samsung. Octa-core-ul de la Samsung e depasit cu peste 100% in Single Thread (task simplu) si cu ceva minuscul gen 5-7% in Multi Thread (task complex) de catre Quad-core-ul de pe iPhone care nici macar nu are toate frecventele egale (2 fiind mai mici pentru economie baterie).

Deci totul tine de gestionarea procesoarelor, nu de dimensiunea lor.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Celcareajuta):

Si eu prima data credeam ca daca are mai multe core-uri e mai bun, dar de fapt nu e mereu asa.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AllanClare):

Depinde de segmentul de pret, de firma producatoare etc. Dar am vazut recent un test care arata ca un quad core avea performanta mai buna decat un deca core in taskurile simple deoarece la deca core doar un core "muncea" in timp ce celelalte 9 stateau ceea ce ducea la delay. Daca te uiti atent pe toate telefoanele de top cu Android fie ele HTC, Samsung, Oneplus etc se pune quad core si nu octa sau deca. Eu cred ca quad core e mai bun decat deca core.

| Celcareajuta a răspuns:

Nu asta e cel mai important din experienta mea. Important e sa ai un procesor (minim Quad-Core cum zicea colegu) dar care sa aiba performante bune si in modul de Single-Core, adica degeaba ai 10 core de 1, 8 pentru ca intotdeauna se va misca mai bine un Quad-Core de 3, 5.

| TheKingBacca a răspuns:

In 2016, minim Quad-Core. De ce? Pentru ca sunt mai multe thread-uri care se ocupa de procesarea datelor.