| DanielDanny a întrebat:

Routerul de la Orange da Wi-fi la telefon dar nu e detectat de PC! Si nu se aprinde becul care indica ca e conectat la PC!

Intr-o zi sa fac curatenie am scos toate cablurile din PC (nu e prima data) cand le-am pus inapoi routeru nu mai apare in network connections! Si nici la IP-ul de pe router nu merge sa intru!

Am incercat 3 cabluri ethernet diferite! L-am resetat (butonu reset pe router) si readus la setarile din fabrica!

Am reinstalat Windows 10 cu opriunea de stergere totala a driverului deci e 100% ca noua instalarea cu drivere si setari din fabrica!

Nu stiu ce as mai putea face, deocamdata fac tether USB de fiecare data cand folosesc PCu, adica folosesc internetu care il da routeru prin wi-fi la telefon si din telefon il dau la PC prin USB!
Doar asa a mers sa intru la IP de pe router sa-l resetez/reinstalez!

O sa vorbesc la magazin cand mai merg in oras, dar deocamdata intreb poate a mai avut cineva problema asta si stie ce sa fac!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este posibil si sa fie defecta iesirea LAN. Poate sa fie LAN1 si poti muta in LAN2 (daca are) sau toate LAN-urile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este posibil si sa fie defecta iesirea LAN. Poate sa fie LAN1 si poti muta in LAN2 (daca are) sau toate LAN-urile. Incearca si cu un adaptor dual: https://www.emag.ro/......DZ5ZL3MBM/

Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca ai resetat routerul din buton (hard reset), dar - mai mult ca sigur - si cablul s-a defectat la curatenie.
Router-ul, dupa resetare la rece, trebuie configurat din nou, iar la iesirile Lan (cablu) sa fie setat "IP automat".
Dupa aceasta setare, Windows-ul va face conectarea, daca Led-ul de la mufa cablului UTP (de retea) este aprins.
Daca acel Led nu este aprins, inseamna ca, cablul nu face contact, e intrerupta conexiunea spre router.

| Wr3nch a răspuns:

Cumperi un adaptor wifi prin usb, il bagi in pc, profit.

| UserRo10 a răspuns:

Nu stiu la Orange, dar la Digi nu toate porturile LAN sunt deschise. Schimba portul lan si da restart la router. Tu oricum resetand la val din fabrica ai resetat si setarile. Suna la asistenta Orange sa-ti reconfigureze remote routerul dupa care verifici conexiuea cu PC-ul

Sau intra pe ip-ul routerului de pe telefon si vezi daca vede pc-ul