| victor238213 a întrebat:

Ryzen 5 3600 cu Rtx 2080 super bottleneck? Fortnite competitive 240 hz si restul jocurilor ultra 1080p.

Răspuns Câştigător
| Ionut231312 a răspuns:

Nu e bottleneck deloc, poate 2, 3% sa fie mai puternica placa video, dar bottleneck in niciun caz.

| victor238213 explică (pentru Ionut231312):

Chiar si cu setari competitive? 240 hz?

| Simpatic a răspuns (pentru victor238213):

Ce e aia setare de 240 HZ lamureste-ma si pe mine, nu-s gamer si poate de aia nu stiu.
Dar daca e setare a monitorului la 240 hz (desi ma indoiesc ca ar costa o caruta de bani) dinc ate stiu ochiul uman nu percepe ce depaseste 60-120 Hz restul sunt mai mult pentru egoul nostru de aceea sunt monitoare +144 Hz dar practic fac si ce fac cele de 120 sau mai jos...e pe acelasi principiu pentru care ai cumpara o masina cu 600 CP doar ca sa te dai mare ca nea costica are masina cu putere mult mai mica, desi si tu si el o folositi in acelasi fel si pe una si pe alta.

| Ionut231312 a răspuns (pentru victor238213):

Ce treaba are bottleneck-ul cu setarile calculatorului? Bottleneck este atunci cand ori placa video ori procesorul e mai bun decat celalalt, nu conteaza un anumit joc, si habar nu am ce fps-uri ai avea in Fortnite, nu joc asa ceva. happy

| Ionut231312 a răspuns (pentru Simpatic):

E diferenta masiva intre 60HZ si 240...

| Simpatic a răspuns (pentru Ionut231312):

O fi eu ti-am zis ca ochiul nu percepe diferente de 240 hz, desi nici nu stiam ca este un monitor atat de avansat, stiu de 144 Hz ca am avut

ps: gata am vazut si monitoarele de 240 Hzwinking

| Ionut231312 a răspuns (pentru Simpatic):

Ies tot felul de dracii laughing tehnologia a avansat, dar diferenta dintre 144 si 240 nu este asa mare, poate pentru cei care chiar au nevoie de rapiditate ca in shootere(CS GO) conteaza, dar pentru o persoana care se joaca Fortnite, Rocket League, Euro Truck etc nici nu se observa.

| Simpatic a răspuns (pentru Ionut231312):

Ai dreptate in fiecare an ies lucruri noi, am avut computere cred ca de 10.000 de euro pana acum pentru uz personal, daca le tineam si acum erau piese de muzeu, la 5 ani un device este deja invechit, ma gandesc cand am pornit acum ani de zile (17 ani) pe un AMD sempron costa in jur de 2000 de lei un sistem de 2 lei astazi, era scump in draci!, mergeau jocurile cu cerinte mari sacadat laughing
acum s-a ajuns ca o placa video pentru gameri ajunge si la 8000 de lei sau mai sus si cu toate ca nu au un venit mare multi au sisteme de te doare capul de mii de euro doar ca sa se joace.
Am acum un laptop din seria ROG are +5 ani e piesa de muzeu si la vremea lui era sus de tot, acum trebuie sa il schimb cu unul nou, preturile sunt de 6000-7000 de lei pentru ceva ce mi-ar folosi mie, deci cum ziceam preturi maricele si tehnologia se schimba de la o zi la alta, parca ieri eram toti pe DDR1 acum s-a ajuns la DDR4 cu +3000 Mhz, parca ieri orice procesor avea 1 singur core! acum s-a ajuns in hiperthreat (parca asa-i zice) la 16x2 nuclee laughing
Daca compar inceputurile pe care eu le-am prins cu ce e acum, e ca diferenta intre o dacia 1300 si o naveta spatiala

| Ionut231312 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu ce sa mai zic cu FX-8300 din 2012 laughing