| andrey333 a întrebat:

Intro seara pe la vreo 11 ma uitam la un film de la televizor timp de 2 ore. Dupa ce s-a terminat filmul am luat telecomanda si vroiam sa schimb canalul. Atunci a cazut capacul de la baterii si am pus mana pe ele. Frigeau... Leam scos si din telecomanda si pe una dintre ele nu puteai so tii in mana la cat de tare ardea, celalalta era mai suportabil. Imi puteti spune de la ce a pornit acest lucru?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Probabil la una dintre ele a făcut contact plusul cu minusul şi a intrat în scurt circuit. Dacă bateria e de calitate normal că se va încălzii. Verifică dacă bateriile nu se ating pe laterală ( carcasele lor ) sau la capăt dacă nu există posibilitatea să se atingă plusul bateriei ( vârful ) de marginea ei ( de carcasă ), altă variantă nu există iar telecomanda nu e de vină cu nimic, doar suportul bateriilor şi contactele lor.

| andrey333 explică (pentru Arthur):

Stai sa cumpar baterii din nou si am sa-ti spun daca fac la fel. Ca cele vechi le-am aruncat.

| Arthur a răspuns (pentru andrey333):

Ţi-am explicat posibilele cauze.