| sandek a întrebat:

Sal
Spuneti-mi si mie care sunt avantajele si dezavantajele la placile video ATI si NVIDIA in gaming (adica de ex: ce are ATI si n-are Nvidia, sau ce are Nvidia si n-are ATI)
Ma intelegeti voi...
La placile new generation ma refer

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Cu placere si spor la cumparaturi.

18 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Sunt cam la acelasi nivel...personal prefer nVIDIA

| unknownn a răspuns:

Ce prostie e asta, sa compari ATI cu Nvidia, e ca si cum ai compara firma Adidas cu firma Nike sau Nike cu Puma, n-ai de unde sa stii care-i mai tare, pentru ca nu fabrica fiecare acelasi model de papuci.

| AlinKun a răspuns:

Pai primul lucru este pretul amd este un pic mai ieftin fata de rivali nVIDIA la gpu si Intel la cpu
s-ar zice ca ati ar avea probleme cu driverele dar nu e adevarat iti spun din proprie experienta
eu am mers pe ati/amd datorita pretului

| IulianP a răspuns:

La placile noi, AMD-ul are un mic avantaj, prin prisma pretului mai mic si consumului redus;
nVidia are avantajul ca detine licenta pentru PhysX, dar nu toate jocurile beneficiaza de aceasta tehnologie.

| sandek explică (pentru IulianP):

Sincer imi place sa joc cu physx si cred ca asta o avantajeaza pe nVIDIA
La amd nu am vazut sa aiba physx, sau are o alta denumire

| sandek explică (pentru sandek):

Pana la urma cred ca nVIDIA sta mai bine la grafica ...cred
tu ce crezi

| IulianP a răspuns (pentru sandek):

In acceasi gama de pret, AMD este >= ca nVidia.
Sa stii ca daca nu ai o placa video potenta(de la GT 560 Ti in sus), physX iti scade drastic din FPS-uri.
Asadar pentru gaming, in aceeasi bani, mergi pe AMD.
Doar daca faci editare foto/video, mergi pe nVidia deoarece beneficiaza si de CUDA.

| sandek explică (pentru IulianP):

Deci sa-ti spun pentru ce vreau placa (pentru. gaming si editari )
vreau sa-mi cumpar o placa video new generation pana in 30 miloane si nu stiu dintre care sa aleg (gtx 680 sau HD 7970 ca astea is mai noi)
dar vreau ca in jocuri sa aiba physx

| IulianP a răspuns (pentru sandek):

Pai daca vrei si editare si gaming, mergi pe GTX 680, o placa excelenta care are si un consum foarte scazut: http://bit.ly/Ha3Ikk
Restul componentelor care sunt?

| sandek explică (pentru IulianP):

Restul componentelor nu sunt pentru ca il incep de la zero (alt pc)
da de ce astia de la AMD nu au si ei physx?
sau au, dar sub alta denumire. nu pot sa-mi dau seama

| sandek explică (pentru IulianP):

Restul componentelor nu sunt pentru ca il incep de la zero (alt pc)
da de ce astia de la AMD nu au si ei physx?

| IulianP a răspuns (pentru sandek):

Numai cei de la nVidia au licenta pentru PhysX: http://en.wikipedia.org/wiki/PhysX.

| sandek explică (pentru IulianP):

Tu pana la urma cum ai alege
Intel cu nVIDIA sau cu ati

| IulianP a răspuns (pentru sandek):

Intel merge la fel de bine si cu nVidia si cu AMD.
Nu mai asculta de altii care spun ca Intel se descurca mai bine cu nVidia, si AMD se descurca mai bine cu AMD; nu este adevarat.
Daca vrei doar jocuri as merge pe o varianta cu racire custom de la AMD, si anume un 7970: http://bit.ly/HfCNni
Sau mai astepti putin sa apara variante de GTX 680 cu racire custom.
In legatura cu PhysX, nu multe jocuri beneficiaza de aceasta tehnologie.

| sandek explică (pentru IulianP):

La racire costum te referi ca are 3 sau 2 ventilatoare pe placa?
adica are o racire mai buna vrei sa zici
NU PREA MA PRICEP LA CALCULATOARE SA ZIC ASA, DE ASTA TE INTREB

| IulianP a răspuns (pentru sandek):

Da, are o racire mai buna, de unde vin si temperaturi mai mici. Aici mai intervin si modificari asupra PCB-ului placii video, VRM-ului, etc.
GTX 680 este aparuta de scurt timp pe piata, si de asta toate placile arata la fel, difera doar sticker-ul de pe ele(ASUS, Gigabyte, EVGA, MSI, etc.). Cu timpul vor aparea si versiuni imbunatatite.

| sandek explică (pentru IulianP):

Da am inteles
Eu o sa-mi iau pana la urma Intel cu nVIDIA
si o sa mai astept GTX 680 cu racire mai buna,
mersi oricum pentru ajutor

| IulianP a răspuns (pentru sandek):

Cu placere si spor la cumparaturi.

| AstonMartin a răspuns:

De obicei ati vine cu inovatiile, iar nVIDIA (spun unii) ca vine cu performante putin mai mari. Eu prefer Ati.