| cryc2000 a întrebat:

Sal sunt nou in lumea calculatoarelor uite mi s-a ars placa de baza un asrock si vreau sa imi iau alta am gasit de pe un site tot ce imi trebuie credeti ca este o configuratie buna pentru calculatorare

HARDDISK

Western Digital 500GB SATA-III 7200rpm 16MB Caviar Blue KX

Peste 100 produse vandute
Interfata: SATA-III
Capacitate: 500 GB
Buffer: 16 MB
Viteza: 7200 RPM
243, 99 RON

Procesoare

AMD Athlon II X2 250 3.00 GHz skt AM3 box rev. C
Peste 100 produse vandute
Socket: AM3
Serie: Athlon II X2
Nucleu: Regor
Frecventa: 3 GHz
Tehnologie de fabricatie: 45 nm
Putere totala disipata: 65 W
CADOU
Bonus Parasolar Auto AMD
Expira 31.07. 2013
199, 99 RON

pasta termoconductoare

Arctic Silver Ceramique 2 2.7g

Peste 100 produse vandute
Cantitate: 2.7 g
Tip pasta: Termoconductoare
17, 24 RON

placa de baza

Asus P8H61-M LX3 PLUS R2.0
9 comentarii
Peste 100 produse vandute
Format: mATX
Soclu procesor: 1155
Model chipset: H61
Interfata grafica: PCI Express x16 3.0
Tip memorie: DDR3
Tehnologie: Dual channel
194, 89 RON

placa video

Gigabyte GeForce GT 630 1GB DDR3 128-bit
9 comentarii
Peste 100 produse vandute
Interfata: PCI Express x16 2.0
Seria: GeForce GT 600
Frecventa procesor: 810 MHz
Tip memorie: GDDR3
Dimensiune memorie: 1 GB
BUS memorie: 128 bit
271, 29 RON

ram

KingMax 4GB DDR3 1333MHz
60 comentarii
Peste 100 produse vandute
Tip: DDR3
Capacitate: 4 GB
Frecventa: 1333 MHz
Latenta CAS: 9 CL
Standard: PC3-10600
165,08 RON

dauu funda

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Atunci poti sa iei asa ceva: asamblare: http://bit.ly/132oyYj + configuratie: http://bit.ly/17Dlxku
Daca vrei ceva mai performant si echilibrat in acleasi timp, ai avea nevoie de ~2000 lei.
Oricum, sistemul se va descurca fara probleme in jocurile acutuale, ruland cu detalii foarte ok.
Daca dai comanda la pcgarage.ro, poti sa folosesti voucer-ul 6WXBQPKQ pentru o reducere de 1%.
Daca vrei sa dai comanda, adaugi mai intai configuratia in cos(ai jos la config. adauga produsele selectate in cos). Dupa, adaugi si asamblarea in cos si poti sa dai comanda.
Cateva detalii despre configuratie:
-4 gb ram ddr3 1600mhz
-placa de baza Asus, foarte ok
-hdd 500 gb;
-cpu Intel;
-gpu radeon 7750;
Daca ai intrebari/nelamuriri, raspunzi.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E o configuratie foarte dezechilibrata si mai important, necompatibila.
Spune-mi ce buget ai si te voi ajuta cu o configuratie care chiar merita si care o sa fie foarte ok.
De asemenea, sa zici daca vrei un pc complet, sau doar anumite componente.
happy

| cryc2000 explică (pentru sltlp):

Am in buget 14 milioane vreau sa imi iau pc pe componente

| cryc2000 explică (pentru cryc2000):

Am greesit 15 milioane vreau pc pe componente

| Me2 a răspuns:

O configuratie dezechilibrata, si mai rau incompatibila, de ce? Pentru ca vrei sa pui procesor amd pe placa de baza Intel, poate intra dar numai daca dai cu ciocanul
Pentru a te putea ajuta raspunde la urmatoarele intrebari
1.Ce buget ai?
2.La ce il vei folosi?
3.Ai nevoie de monitor? Daca nu, ce rezolutie are monitorula tau actual?
4.Ai nevoie de tastatura mouse?

| cryc2000 explică (pentru Me2):

1; am 15 milioane 2:il folosesc pentru gamning n-am nevoie de monitor la monitor am rezolutia 2048 x 1152 n-am nevoie

| Me2 a răspuns (pentru cryc2000):

In 1500 lei iti recomand
- Dual core puternic
- placa de baza, solida
- 4gb ram
- 500gb hdd
- placa video buna
- sursa ok, duce sistemul fara probleme, silentioasa

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/700058/
DVD-rw nu am pus,pentru ca windows il poti instala de pe un stick, pe viitor poti pune si dvd-rw, daca as fi pus acum sacrificam performanta
Daca nu il stii asambla, dupa ce adaugi componentele in cos, adaugi si asamblarea standard care costa 50 lei
http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/