| ghorghe123 a întrebat:

.Am si eu o intrebare...Mi-am loat o unitate noua cu placa video de 512 mb, 2 gb ram, hardul de 250 gb si procesor dual core.Iar unitatea veche este mult mult mai prosta dar imi merg cam acelasi jocuri doar ca pe acesta am windows 7 pe 64 bit.Nu inteleg de ce nu imi merg jocuri ca FIFA 2012-2013 si alte jocuri mai noi.Eu cred ca este de la windows 7 pentru ca este pe 64 de bit si ma bate gandul sa il schimb pe 32 bit poate asa merge imi merg jocurile car le-am spus mai sus.Dau Funda + Vot celui care imi spune ce trebui sa fac sa imi mearga jocurile mentionate mai sus!

8 răspunsuri:
| MysteryMen a răspuns:

Nu iti merge adica nu iti intra in ele...sau ti se misca greu. Daca ti se misca greu incearca sa dai detaliile pe low si ar trebui sa mearga

| f1r3TiG3R a răspuns:

Din cate stiu eu pentru a juca astfel de jocuri ai nevoie de o placa video mai mare decat ce ai tu, si poate o fi de windows, dar fifa merge pe toate versiunile indiferent daca e pe 64 sau 32 biti.

| Paix a răspuns:

Cum spun si alti directx; un fisier din windows run.dll lipseste, frecventa sau ddr, sau placa video nu suporta ceva la joc etc. Sunt multe motive
Dar iti recomand cu cea mai mare siguranta ca Windows pe 32 de bit e cel mai bun, deoreca sunt multe jocuri ce nu pot fi rulate pe 64, motivul rezolutiei si sistemului cerut de joc.

| BloodAndBon3 a răspuns:

Windows 7 in general consuma foarte multe resurse. Pentru a rula ai nevoie de 1, ceva gb. nu mai tin minte. Incearca un windows xp. merg toate jocurile + ca nu consuma mult.E si foarte usor de lucrat si merge si bine. Daca nu vr XP schimba-l pe 32...

| sPriT3SiCoL4 a răspuns:

Pai normal ca nu-ti merg la ce configuratie ai...
Eu iti zic sa-ti ei o unitate noua sau sa-ti schimbi piesele sa fie cam asa :
-Intel core i3 peste 3. 00ghz (400-500ron)
placa schimba cu nVIDIA geforce
http://www.emag.ro/......EH50KBBBM/
-Iar sa fie compatibilei iti recomand aceasta placa de baza http://www.emag.ro/......E44VDBBBM/
Si iti garantez ca n-o sa mai ai probleme la pc.
Mult succes!

| sPriT3SiCoL4 a răspuns:

Compatibile,scuza-ma happy

| Catalin_Preda_1993 a răspuns:

Fratele meu vad ca nu te pricepi la calculatoare.
Deci in momentul in care vrei sa joci ceva ai o portiune numita minimum requirements si vezi acolo ce iti trebuie ca sa mearga.
Te intreb acum asa:
-care e configuratia placii video?(pe cati biti e)
-ce gb ram ai(frecventa, ddr2 sau ddr3)
-hardul daca e HDD sau SSD
-cum l-ai instalat?(de unde l-ai luat etc.)
raspunde si atunci te pot ajuta

| ghorghe123 explică (pentru Catalin_Preda_1993):

Frate FIFA 12 cere minim:
Sistem de operare: Windows XP / Windows Vista / Windows 7
Procesor: Intel core 2 Duo sau echivalentul de la AMD. (@ 2, 4 GHZ)
Memorie: 2 GB RAM
Placa video: cu suport pentru DirectX 9.0 sau mai mare, Shader Model 3.0 sau mai mare si cu minim 256 MB RAM