| dany11079 a întrebat:

Sal TPU, ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a capta internet cu o antena confectionata de mine, trebuie sa am aproape vreo statie ne net? va rog o lamurire.

Răspuns Câştigător
| sNoWbloW a răspuns:

Cumpara-ti o placa wireless care (cauta si tu prin oras pe net, oricum fara aceasta nu ai cum sa prinzi net, ca aceasta are antena ei si daca nu prinde semnal incerci cu antena facuta de tine..eu m-am chinuit un pic impreuna cu tatal meu si ti-am zis ca a functionat, dar acum nu mai folosesc ca mi-am tras internet).

8 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

Nu cred ca o sa mearga

| emilitalia a răspuns:

Pana nu de mult a functionat treaba asta cu furtul undelor dar acum au codat si nu se mai poate. Oricum cu o antena facuta de tine nu aveai sanse.

| sNoWbloW a răspuns:

Salut, si eu luam de la vecin internet aveam o antena luata de la un emitator, iar mai apoi facusem si una homemade si chiar a functionat, dar trebuie sa ai si o placa de wireless la care s-o conectezi... este cat de cat complicat.
Sper ca te-am ajutat!

| dany11079 explică (pentru sNoWbloW):

Imi poti da detalii despre constructia antenei, placa, mufe, cablu cum se monteaza, daca se poate.multumesc!

| sNoWbloW a răspuns:

Uite cauta pe google antena wireless biquad si o sa gasesti modelul... o sa ai nevoie de niste cupru: o placa care reflecta cred ca poate sa fie si o folie reflectatoare(de aia de bucatarie) in spate iar niste fir tot de cupru pentru a face chestia aia din fata care primeste semnalul iar de acolo trebuie sa mergi cu un fir care sa atinga firul de cupru. iar cu acel fir te duci la placa de wireless cauta asa cum ti-am spus si gasesti si cum se construieste!
Prinde semnal cat de cat, nu chiar ca antena aia care o aveam de la un transmitator telefonic.
Oricum tu daca iti iei o placa wireless iti da si antena de aia(doar ca aia vine direct pe placa) la astalalta antena o poti scoate afara...etc.
Mai cauta pe internet si sper sa iti reuseasca.Bafta!

| dany11079 explică (pentru sNoWbloW):

Te rog spune-mi un pic cum arata transmitatoru telefonic, scuze de deranj.

| sNoWbloW a răspuns:

Nu cred ca se numeste asa... am exagerat eu dar e ca un fel de telefon fix(doar ca primesti semnalele fara nici un fel de fir, primesti semnal tot printr-un fel de unde wireless), in care poti pune o cartela de asta telefonica(Orange, nu mai stiu exact) si care avea o antena pe care o pui afara sau unde primesti mai mult semnal(gasesti antena cu lungimea firului de 1 metru cam in jur de 30 lei, depinde si de lungimea de care ai nevoie, mie mi-a facut rost taicamiu de antena, aceea are cam 3-4 metri ).

| sNoWbloW a răspuns:

Uite cam asa e antena care o am eu doar ca firul e mai lung:
https://www.magazinieftin.ro/......-5dbi.html si vezi cred ca vei gasi si mai ieftin.
Am aflat si eu ca in unele fire de la antena wireless au un pic de argint deoarece este bun conducator... acum nu stiu exact!