Întrebare recomandată | golanet a întrebat:

SaL TPU, va rog ajutati-ma am instalat windows xp si nu merge sunetul, windowsul mi-a bagat automat sunetul dar eu am alta placa de sunet Genius. Am instalat CD cu driver original pentru placa cumparata dar tot nu se aude, am dat la test si s-a auzit in boxe dar degeaba tot nu merge. PLS ajutati-ma dau funda. Multumesc.

11 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Instaleaza Realtek.

| catthshshshs a răspuns:

Reinstaleaza din nou driverul original.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un service de calculatoare cu el sau daca nu cheama pe cineva care se pricepe la calculatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. dezactiveaza din bios placa de sunet onboard;
2. verifica daca placa Genius este vazuta de sistem;
3. instaleaza drivele de Genius pentru sistemul tau de operare;
4. Bafta!

| spaghetty a răspuns:

Incearca sa descarci driver genius sa vezi ce drivere iti lipsesc de la sunet
Sau cum a mai spus iulian instaleaza realtek

| ralucutzica a răspuns:

Nu are cum sa fie arsa apropo de ce a spus utilizatorul de mai jos.Am experienta ina cest lucru numit IT.Deci sa trecem la treaba. Dupa ce ai instalat Windows Xp cauta pe net fiecare driver pe rand incepand sa zicem cu placa de sunet da? ok scrii pe net cum se numeste placa de sunet dupa care incerci sa le iei pe fiecare la rand. Daca nu merge asa cauta un IT prin zona.Sau cel mai sigur schimba placa de sunte.Bafta.

| razboinicu2016 a răspuns:

Incearca sa-l reinstalezi, dar daca nu merge asa cheama pe cinve mai priceput sau dul la un servis

| X3NNoNCs a răspuns:

Poate e arsa placa audio
Descarca Aida de aicihttp://www.softpedia.com/get/System/System-Info/AIDA.shtml" / instaleaza-l / apoi intra la "Multimedia"
apoi la "PC / PnP Audio" daca e ceva acolo inseamna ca nu ti arsa placa audio... / uitate la cablu jack (audio 3.5) poate e desfacut!, dai start din windows apoi la My computer dai proprietati si apoi uiate pe cat e operat sistem (Windowsu instalat) daca e x86 (x32) - trebuie sa ai un driver de placa audio compatibil cu (x32 / x86) sau daca e x64 trebuie sa fie compatibil... / Driver desktop adica "Driver instalat si programul" are 2 ch / 4 ch / 6 ch! daca e pus pe 2 atunci pune-l pe 4 sau chiar 6!

| andrei07 a răspuns:

E simplu in mare parte daca softul pe calculator merge adica sa dai mai incet sau mai tare si sa modifici in program inseamna ca ori boxele nu mai merg (putin probabil), mufa nu e bagata unde trebuie la sunet ( greseala comuna) sau nu ai instalat softul corect. daca vrei te pot ajuta, daca ai nevoie de ajutor.
verifica intai ce v-am zis.
daca nu ati rezolvat lasatim o adresa de mess si va ajut cu mare drag.

| TeusMTC a răspuns:

Instaleaza SoundMAX este cel mai bun ...adica asa cred dar mai intai cauta undeva cum poti sa il instalezi

| LoveAndBetrayal a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie instaleaza alte Drivere de pe net gasesti foarte multe o sa mearga..Succes!