| Informativul a întrebat:

Sall all.Asi dori smi iau un pc pe componente dar nu stiu unde sal montez.Stau in Iasi. Miati outea spune un service unde se monteaza si PC-uri.De preferat in Alexandru cel Bun.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pai ai putea sa asamblezi tu pc-ul.
Singurul lucru care necesita o foarte mare atentie sunt firele power, restart, si cele de led-uri(power si hdd) care vin montate pe carcasa, dar trebuie sa le fixezi tu pe placa de baza. Puse gresit, ori nu porneste pc-ul, ori se va arde. Trebuie doar sa cercetezi bine manualul placii de baza. Scrie si pe mufele acestor fire; dar pe placa de baza este posibil sa fie sub alta denumire. Dar manualul placii de baza te va ajuta in privinta aceasta.

Eu te incurajez sa-l montezi singur. In felul acesta vei invata mai multe. Lucrul nu trebuie facut in graba; trebuie sa iti iei timp liber macar 4 ore, chiar daca il vei termina mai repede. In felul acesta nu vei lucra in graba; nu vei fi sub presiunea timpului.
Dupa ce l-ai asamblat, verifici incaodata absolut tot ansamblul ca sa te asiguri ca nu e facut nimic incorect. Numai dupa aceea il conectezi la priza si il pornesti.

Necesar scule si altele:
-surubelnita stea/cruce cu cap magnetic de dimensiune mica/medie: https://www.emag.ro/......DXZH6MBBM/
-surubelnita dreapta (lata) pentru pozitionarea corecta a picioarelor coolerului;
-coliere de plastic (soricei) -pentru ca sa legi cablurile de carcasa; pentru "managementul" cablurilor: http://mmag.ro/......0-buc.html (gasesti si la bucata la magazinele din cartier, si de asemenea pe diferite dimensiuni, pe culorile alb si negru; cauti dimensiunea cea mai mica; 20 de bucati sunt suficiente si pentru ca sa ai de rezerva);
-cleste/patent pentru taierea colierelor din plastic: http://www.sculeserviceauto.ro/eshop/index.php?productID=7917 (nu recomand cutter sau altceva).

Carcasa vine de regula cu suruburi pentru prinderea placii de baza. Daca nu, vei gasi la magazinele de vanzari/reparatii pc-uri din localitatea ta.

Prima data montezi procesorul si coolerul pe placa de baza; dupa aceea montezi placa de baza pe carcasa; si numai dupa aceea montezi celelalte componente pe placa de baza.
Cauti sa atingi procesorul doar pe lateral: sa nu atingi pinii -ii studiezi dar nu-i atingi; si nu atingi nici pasta termoconductoare care se afla pe cooler. (Toate procesoarele noi vin deja cu pasta pe ele; deci nu mai trebuie sa cumperi). Nu ai cum (si nici voie) sa pui gresit procesorul, pentru ca vei vedea niste semne care indica pozitia corecta. El trebuie sa intre usor in slotul lui, iar parghia de metal il va fixa foarte bine.
Picioarele coolerului le fixezi pe diagonala (in forma literei X ), si te asiguri inainte ca ele sunt pozitionate (rotite, aduse) in forma corecta. Dupa aceea le apesi tare, tot asa cum trebuie apasata si memoria ram.
Cablurile de la sursa nu sunt greu de legat la componentele necesare, deoarece mufele acestora sunt facute ca sa nu intre in alta parte.
O alta mare atentie trebuie acordata mufei de la sursa care alimenteaza placa de baza (unele surse vin cu mai multi conectori pe acelasi cablu care alimenteaza placa de baza, decat are placa de baza).
Iar daca placa video are nevoie de alimentare separata, atunci trebuie si sursa sa aiba cablu special pentru placa video (nu toate sursele au acest cablu).
Daca nu te grabesti nu ai cum sa gresesti.
Optional poti sa iti procuri si o bratara antistatica (eu l-am facut si fara asta): https://www.google.ro/......ps?/search
Merge si fara bratara; bine este ca in timpul ansamblarii, toate hainele de pe tine sa fie numai din bumbac, si sa nu fie nimic din poliester. Nu este obligatoriu nici acest lucru. Ci este vorba doar de faptul ca intre tine si piesele respective se formeaza descarcari de energie, chiar daca ele nu sunt legate la curent (tu nu vei simti acest lucru); dar lucrul acesta poate afecta piesele.
Succes!

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca vei cumpara toate piesele de la un singur magazin, ti-l vor monta ei contra cost. Chiar si cei de la Emag, PcGarage, etc.
Sau aici: http://www.smartcomputers.com.ro/ (Daca esti din Iasi).

| Informativul explică (pentru anonimg):

Stiu ca PCGarage monteaza dar eu il iau de pa eMAG? Cum dau sa mi-l monteze cei de la eMAG? Am auzit ca costa 20 de lei serviciul asta

| anonimg a răspuns (pentru Informativul):

Cei de la Emag ti-l vor monta numai dacă vei cumpara toate piesele de la ei.

Dar sunt unii angajați de la magazinele care vând calculatoare (Altex, media galaxy, Flanco, si altele) care se pricep la asa ceva. Poti sa mergi la orice angajat si sa spui că ai nevoie de cineva sa iti monteze/asambleze un calculator. Nu cred că te vor refuza, chiar daca nu ai cumpărat de la ei. Ba încă eu cred că te vor ajuta si în alegerea pieselor -ca să fie compatibile între ele.
Mai gasesti si pe olx persoane din localitatea ta care se pricep la asta. Dar am mai multă siguranță să bag în casă angajați de la magazine.
Dacă esti din Timișoara sau din împrejurimi, poti sa contactezi userul RAY (RAYTM).

| Informativul explică (pentru anonimg):

Componentele le cumpar toate de la ag si deja le-am ales.Toate sunt compatibile intre ele pentru ca stiu cum se aleg componentele:socket, tip de memorie(ddr), sa fie procesprul mai bun decat placa video

| Informativul explică (pentru anonimg):

Multumesc,ma gandeam si eu sal montez singur si cred ca asta a sa fac.

| anonimg a răspuns (pentru Informativul):

Multumesc pentru funda.
Mult succes!

| Informativul explică (pentru anonimg):

Lam montat singur cu 2 prieteni de a mei.Multumesc.Deocamdata intampinam problema cu ecranul negru.Problema pare sa fie de la monitor deoarece el nu suporta rezolutia placi video(ASUS GTX 750 TI).Azi vom incerca sal montam la un TV.

| anonimg a răspuns (pentru Informativul):

Rezolutia de 2560x1600 este cea maxima; dar se poate schimba ca sa se adapteze monitorului.