| FeriFerika a întrebat:

Sall all, imi spuneti si mie va rog cat ma costa sa decodez un iphone 5? si stie cineva sa imi zica daca pot sa vad daca e decodat? care ma lamureste fundawinking mersi, pe spate am un cod "model A1429" mai e nevoie sa il dechodez sau e decodat?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Il poti decoda ori gratis folosind programe ce le gasesti pe youtube,dar poti avea ceva probleme pe viitor daca nu te pricepi asa de bine, ori il poti decoda Factory unloack, adica deblocare facuta de fabricant, adica de Apple. Daca il decodezi in Romania cu factory unloack nu stiu cit costa, dar poti intreba la un centru care face chestia asta.Il mai poti decoda cu 2-4 dolari pe www.ebay.com dar pe ebay america.Acolo atit costa si eu am deblocat deja vreo 5 iphone. Daca ai iphone 5 s-ar putea sa te coste 4 dolari sau mai mult.Sint destui acolo care fac chestia asta si ai de unde alege.Nu ai nevoie de nimic decit de IMEI si atit, nici nu iesi din casa macar, nu duci telefonul nicaeri si asa mai departe. Daca faci decodare cu ebay, atunci vei primi un mesaj in email in care ti se va spune cind este gata decodarea si sa conectezi iphone la un calc care are itune instalat si atunci vei fi instintat de catre Apple ca telefonul tau a fost decodat cu succes.Dar odata decodat de catre persoana careia ii platesti sigur telefonul va fi decodat chiar de nu iti apare acel mesaj.De ex acum este un nou itune cu o nua fata bla bla si am vazut ca nu iti mai dau mesaju ala ca ai telefonul decodat.La itune ala mai vechi asa arata. Daca vrei sa vezi daca telefonul tau este decodat poti incerca sa pui un sim de la o alta companie decit ai tu. daca merge atunci este decodat, iar daca nu atunci este blocat.Dar de unde l-ai cumparat ar fi trebuie sa iti zica sau sa intrebi tu cum este telefonul si ei stiu sigur cum este.Asta este singurul mod sa vezi daca e decodat sa incerci mai multe simuri de la comapnii de telefonie diferite.Bafta

| FeriFerika explică (pentru relian):

Mersi mult da l-am facut cu gevey sim, telefonul era din Anglia si era codat pe "ot sau "tot" ceva de genu

| relian a răspuns (pentru FeriFerika):

Ai grija sa nu cumva sa upgradezi iso cind apare unul nou. Daca o sa faci asta telefonul se va bloca si nul mai vei putea activa.

| FeriFerika explică (pentru relian):

Mersi o sa am grija

4 răspunsuri:
| andrian1960 a răspuns:

Imi explici si mie te rog cum ai facut? am un iphone 5 codat pe Orange ( din Anglia)