| phantom2k a întrebat:

Sall am cateva probleme cu netu a venit un om de la romtelecom si mi-a verificat tot si mi-a zis ca netul tau nu poate atinge viteza de 10-12mbps care am platit-o, din cauza placii de retea dar eu nu am placa de retea eu bag rahatu ala de la internet in placa de baza ca are acolo un loc si pe el scrie 1000BT ce inseamna? si mi-a spus ca placa de retea poate fi pusa mai jos la unitate unde am cateva locuri libere pentru a merge netu la 10-12mbps acum eu avand doar 1mbps, cum imi pot cumpara o placa de retea sa imi mearga viteza maxima, cum trebuie sa ma orientez, ca nu stiu! dati-mi voi un rasp sau chiar site-uri de unde pot comanda o placa buna si nu am mentionat eu mai dau net si unui vecin deci mi sar cam injumatatii viteza dar asa nu conteaza odata ce am mai mare de 1mbps laughing! funda

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce sistem ai cu totul? Probabil sa fi avut partial dreptate ala, doar ca exprimarea a facut-o pe dos.

| phantom2k explică (pentru KodrutZ):

Cand zici sistem la ce te referi?

| KodrutZ a răspuns (pentru phantom2k):

Calculatorul breh cap-coada, procesor-placa de baza-memorie-hard etc.

| aly300 a răspuns:

Mi se pare ciudat ...eu nu am vazut placa de retea mai mica de 25 mbps eu la pc am de 100(si e integrata)
Eu spun ca te-a mintit

| WandererTech a răspuns:

Sigur nu incurci Mb cu MB, ca este o diferenta dintre biti si Bytes cand vine vorba de marketing la internet.

Cand auzi 100mb/s este de fapt 10MB/s download.
Si cand e 10Mb/s e de fapt 1MB/s download.

Nu vreau sa insult, doar o parere.

| phantom2k explică (pentru WandererTech):

Eu am 100mb/s adica 10MB/s la download dar imi merge doar 1MB/s din 10...