| maximovidiu a întrebat:

Sall am o problema cu pc-u am instalat de 2 ani windows 7 ultimate si pana acum totul a mers bine.

EI bine de ceva timp nu mai aveam rabdare sa stau sa astept pana se inchide laptopul si il scoteam direct din priza.
Acum de vreo 2 saptamani am incetat sa il scot direct din priza si il închideam normal cu shut down.
Pe pc am 2 partiţii in care pot intra driver C si driver D eu folosesc D ul pe C nu intram niciodata cu toate ca mai salvam cateva fisiere acolo.
Acum problema sta in felul urmator aseara la 12 noaptea am inchis laptopul adica l-am scos din priza si pe la 10 dimineata am incercat sa intru dar mi-a aparut un text cu NTFS si din asta..am inchis dupa care am intrat iar si dupa ce se incarca windowsu imi apare doar sageata de la mouse si atat ramane asa negru.
Am intrat in driver C si am intrat la my computer dar nu pot intra in D scrie NTFS ce sa fac am fisiere importante acolo nu le pot pierde.

3 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

NTFS(New Technology File System)
deteliorate.
Se pot recupera dar trebuie cunostinte mai avansate, astfel risti sa pierzi datele.
Te pot ajuta cu un material pentru documentare.
http://www.laptopulmeu.net/2010/hirens-bootcd-windows-repair-stick-usb/

| maximovidiu explică (pentru jhonny999):

Hey jonny revin cu o intrebare
Ce ar trebui sa fac mai exact? Pentruca din articolul acesta pe care mi l-ai dat nu prea inteleg sunt prea multe chestii aici

Help sad

| jhonny999 a răspuns (pentru maximovidiu):

Hiren's Boot este un utilitar care detine o multitudine de softuri pentru reparare testare si recuperare a datelor.
Descarci imaginea iso si o arzi pe un Cd.
Schimbam ordinea de bootare a Pc sa booteze dupa Cd si dupa repornire Pc va boota in Hiren's boot.
Din tabul Recovery tools putem folosi utilitarul Get Data back for Ntfs.
De asemenea putem folosi softul pentru reparare Mbr.[Mbr tool 2.2]
Mai putem de asemene incerca o recuperare pornind Pc in Mini Windows.