| cipicu92 a întrebat:

Sall. Am o problema cu PC-ul. Îl pornesc, porneste unitatea, dar nu se aude acel "bip", iar pe monitor nu apare nici o imagine, nici un mesaj, rămâne negru. Tastatura si mouse-ul, la fel, nu pornesc. Ventilatoarele se aud ca funcționează normal, numai ca PC-ul rămâne intr-un fel de standby. Am încercat cu nenumărate porniri si reporniri, dar degeaba. Am scos placutzele RAM si le-am pus din nou, la fel si toate firele, dar degeaba. Ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca trecede bios si se reastarteaza de vina e windowsul

| suffarstar a răspuns:

Scoate alimentarea din unitate, da-i jos capacul, scoate bateria aceea mica si rotunda, apasa power, asteapta 5 minute, pune bateria la loc, pune capacul, pune cablul de alimentare si pornesti pc-ul. Daca problema persista, inseamna ca procesorul este ars.

| uninvited66 a răspuns:

1)scoate procesorul, analizeaza pasta vezi in ce stare este, cauta urme de uzura ale caldurii pe pinii procesorului.
2)Treci pe placa video integrata daca ai cumva externa
3)Incearca treaba cu bateria de bios( sa nu cumva sa o pui invers)
4)Clatina nitel carcasa, mai zdruncinat asa, vezi daca se aude ceva prin ea, un jumper de control de pe placa de baza e posibil sa fii cazut in timp de la vibratiile create de cooler(experienta proprie si o saptamana de cautat rezolvarea)
5) Ceva mai ciudat, incearca asa. Scoate cablul de alimentare. ti apasat pe butonul de pornire cu cablul scos 30-40 de secunde, chiar un minut(sa eliberezi condensatorii de curent). Apoi cu butonul de reset si de pornire apsate concomitent, bagi alimentarea in spate. Nu stiu care e treaba dar multe calculatoare au funcionat si cu asta, in cazul meu happy