| PureMadnesS a întrebat:

Sall am un calculator am mai deschis topicuri pe chestia asta se blocheaza intruna am inteles ca poate fi de la procesor am un proces amd athlon 64 x2 dual core...care ar trebui sa fie temperatura?

Răspuns Câştigător
| ronin33dan a răspuns:

NU exista o temperatura fixa, exista o plaja de temperatura care daca spune-ai si codul procesorului ti-o spuneam si noi!
Problema nu este intotdeauna de la proc. este posibil si o eroare de windows sau un bios care nu este updatat(nu te baga la ultima parte daca nu stii cum se face- risti sa ramai fara comp), mai exista posibilitatea ca un conflict intre drivere sa-ti afecteze stabilitatea sistemului, din motivul acesta nu trebuie cumparate compuri de la hypermarketuri, sau magazine gen flanco, altex sau care or mai fi!
Incearca si cauta un sistem de operare curat fara modificari in el sau mai stiu eu ce schimbari grafice. Abia atunci pooti trece la partea de hardware si verifica daca este o problema cu proc-ul, placa video, memorile sau alte alea!
De mute ori se mai intampla sa ai restarturi si de la hard cand are multe bad-uri.Incearca si o defragmentare si vezi daca dupa defrag, iti ramane spatiu cu rosu ne defragmentat.
Succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie pe site-ul oficial al producatorului! Cauta modelul tau pe site-ul AMD. Adica seria, exemplu: Athlon x64 X2 5000, 6000, x2 250 etc.

De regula cand navighezi pe Web, folosesti messenger, majoritatea procesoarelor din ziua de azi n-ar trebui sa depaseasca cu mult valoarea de 40 de grade Celsius. Iar in jocuri sau aplicatii mai pretentioase...70 de grade. BIOS-ul poate comanda PC-ului sa se stinga fortat daca o temperatura prag este depasita pentru protectia procesorului.