| anonim_4396 a întrebat:

Sall as vrea sa bag sistemul de operare linux dar nu stiu care ste cel mai bun apropo cum bag drivele de la placa de net video etc
si dupa ce l-am instalat daca vreau sa bag windows7 cum fac?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Deci ai nevoie de un sistem dual boot.
nu e tragedie.procesul e destul de simplu, dar asta te va lăsa făra datele din calculator, care recomand să le salvezi și apoi restaurezi pe linux(recomand)
Ca distribuție recomand cam orice alte în afară de Ubuntu și Oppen SUSE, că astea fac lumea oppen source de rușine ca sunt niște mizerii comerciale.
Ok
Recomand Desktop linux OS.De ce? Simplu. este bazat pe Ubuntu, are deja toate codecurile incluse, plus un set de aplicații mult peste cele implicite de Ubuntu, la care se adaugă și un desktop unic, sau daca ai un sistem mai puțin performant WinuX; care idem, te va scutii de o munc a în plus, vs celelalte sisteme linux.
Acuma depinde și de ce hardware ai.
Detalii daca te interesează.
Succes

| DeyCj a răspuns:

Programele pentru Ubuntu, linux Mint, debian și altele sunt stocate în așa numitele centre software de unde se instalează/dezintaleaza cu un singur clik.Recomand după operația asta daca e vorba de o distribuție bazata pe debian/ubuntu să rulezi înterminal
sudo apt-get celean
pentru a curața cache-ul sistemului și urmele programelor dezistalate/modificate;=> spațiu pe disc și un p[lus de viteză a sistemului.Succes

| mihai69 a răspuns:

Poți încerca mai multe variante de Live-CD (DVD). Adică boot-ezi de pe CD / DVD și vezi cum se mișcă, ce programe ai instalate, cum te descurci cu interfețele. Abia apoi să instalezi varianta care ți-a plăcut cel mai mult.
Variante: Ubuntu, Knoppix, Mint etc. Caută "linux live-cd" și ai de unde alege!
Drivere pentru net, placă video etc. nu ai nevoie - totul e detectat automat și se instalează tot ce e nevoie.
Window$ se instalează ca și cum n-ar fi nimic pe disc, dacă nu-ți place.

| ByTyger1 a răspuns (pentru mihai69):

Si programe de unde iau

| ByTyger1 a răspuns (pentru mihai69):

Si pe linux ubuntu unde gasesc drivele

| mihai69 a răspuns (pentru ByTyger1):

Vine cu o mulțime de programe instalate gata (office, de exemplu, dar nu numai). NU AI NEVOIE DE DRIVERE; am scris asta destul de clar mai sus!
Alte programe găsești pe net. Are un utilitar cu ajutorul căruia le cauți / găsești / instalezi. De 100 de ori mai simplu ca în Window$.

| DeyCj a răspuns (pentru ByTyger1):

Nu îți trebuie drivere.în ubuntu este un utilitar jockeykey așa îi zice care va descărca și instaladriverele proprietare, dar nu recomand Ubuntu, îti va da bătaie de cap mai mare.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Daca pui Linux si apoi doresti sa faci virtualizare si dubla botare, adica când porneste sa te lase sa selectezi dintre linux sau Windows, este mai greu in Linux.
Sunt mai multe versiuni de linux dar fiecare se muleaza foarte bine pe ceea ce iti doresti sa faci. Gandeste-te pentru ce ai avea nevoie de linux si apoi cauta versiunea de linux care ai nevoie.