| minimihai a întrebat:

Sall,ce pot pati daca pun pe un laptop doua placute de rami diferite adica una de 512m si una de 256m, mersi fain

8 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Nu este nicio problema, doar ca placuta de 512Mb va lucra la frecventa celei de 256Mb. E indicat sa pui doua placute RAM pe aceiasi frecventa.

| laptopnews a răspuns:

Nu ar trebui sa pateasca nimic! Ce model este?

| laptopnews a răspuns:

Recomandam sa mergi la un service specializat pentru upgrade! http://laptopnews.ro/service-laptop-reparatii-laptop

| horia2012 a răspuns:

In teorie nimic. Practic daca exista diferente mari intre caracteristicile celor 2 memorii, o sa intre in conflict si o sa-ti mearga mai prost. Nu se va arde niciuna.

| tr3ig a răspuns:

Daca amandoua sunt fix pe aceeasi frecventza adica amandoua de 440mhz sau 1033mhz si asa mai departe iti merge perfectwinking ti se mareste puterea ramilor. dar daca este frecventza diferita nu o sa iti mearga, ori nu se aprinde ori ti se blochiaza la 1 minut 2 dupa ce se aprinde.

| tr3ig a răspuns:

Apropo asta poti sa o faci si tu singur nu trebuie sa te mai duci la un service pentru ca iti mai ia si aia 20 de lei pentru mana de lucruwinking

| minimihai explică:

Deci eu am pe laptop o placuta de 512m si as vrea sami mai pun una dar e mai mica de 256m, un prieten mea zis ca cea mai mica o trage in jos pe cea mai mare si risc sa mise arda slotul de la rami, mersi