| costinvlad a întrebat:

Sall. Daca merg in Italia ce firme au abonament pppoe? De preferat de 1gbps. Multumesc frumos? Un top al firmelor? Care ar fi? De ex am vazut ca viteza maxima de varf a fost de 51mbps(Destul de buna la un abonament de 100mbps). La 1gbps cat ar ajunge? Ar trece de 400mbps? Ms frumos dau funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de oferta firmelor locale, unde vei sta. Nici o firma nu-ti va face conexiune daca reteaua lor optica este in alt cartier sau alt oras.
Pentru viteza de 1gbps trebuie sa ai si echipament care suporta transfer cu viteza minim de doua ori atat. Asta se refera la intregul lant router - cablaj local - placa retea - intreg calculatorul. In caz contrar, veriga ceea mai slaba va impune viteza maxima de transfer.

| costinvlad explică (pentru Bula):

AM un Acer aspire A515-41G-f2sh si o sa iau PC de gaming cu wifi(AM4 R7 2700X cu X470 Aorus wifi cv gen)

| costinvlad explică (pentru Bula):

Am un router wifi 802. 11ac. Daca suporta 1gbps e bine? Si laptop lan 10/100/1000 mbps. 802. 11ac

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Daca ai cablu UTP intre router, atunci ai sanse pana la 4-500mbps.
Evidemt, daca duce reteaua internet si router-ul.
La fel, depinde si de configurarea sistemului.
Pentru viteze mai mari trebuie sa ai conexiune cu fibra de sticla direct in calculator si calculator dedicat pentru viteze mari de transfer.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Adica fibra optica cv gen ca ala care am eu de la rds, nu? Oricum si daca este si de pe router cu sim am sanse intre 100 mbps si 1 gbps fiindca daca ai router 4G e bine.

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Si la poker ai sanse, si la ruleta (ruseasca). big grin
Nu poti sti ce retele si ce calitate vei avea acolo.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Da, dar daca placa suporta 1gbps e normal ca o sa am minim 200mbps. E decent. Aici am 100mbps ca asa e abonamentu. Nu cont ca va fi scump.

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Si eu suport sa fiu miliardar in dolari sau euro, dar portmoneul meu este prea mic. laughing

| costinvlad explică (pentru Bula):

Stiu. Cat ar costa? 1gbps fibra? Ms frumos. Daca ar fi de la cabluri pot merge eu cu cablu in Italia?

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Poti sa duci cablu cu tine, dar n-ai la ce-l folosi. big grin
Cablu siechipamentul iti da furnizorul de internet, tu eventual mai pui un router in functiune.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Aha

13 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Italienii au totul mai fain decat la noi in afara de internet.

| GPA a răspuns:

Https://www.fastweb.it/adsl-fibra-ottica/internet/?from=home_offerta_res dacă știi să cauți există viteze de vârf de 1gbps și la ei, doar caută.

| costinvlad explică (pentru GPA):

Da, dar ce hardware trebuie? Iti trebuie router bun? cu slot usb sim etc?