| costinvlad a întrebat:

Daca merg in Italia cat de mare va fi viteza de internet? Adica ce abonament este bun? Eu as dori sa am 4G cu minim 100mbps si sa am si net prin cablu de minim 1gbps. Cat ar costa un abonament PPPoE prin cablu de 1gbps? Ms frumos.

12 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

O sa ramai dezamagit.
La internet italienii sunt mult in urma noastra.
Si costa binisor un abonament la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte prost internetul afara, si in Italia. Si ei nu au conexiune ppoe, cum avem noi la rds happy vine routeru presetat, si ai maxim 1gbps daca ai noroc. Viteza reala nu aia din contract. Pentru streaming e ok.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Ok mersi frumos. Pai 1gbps e bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru costinvlad):

Daca ai noroc. Viteza mea e de 600kbps pentru un abonament garantat de 4gbps. Dar pentru ca infrastructura e praf si folosesc astia vechile conexiuni de dial up cu priza de telefon, poti sa iti pui cel mai scump abonament, ca tot asa va merge. Cel putin asa e in uk.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Da, dar poti face tu modificari la setatile de conectiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru costinvlad):

Ce modificari sa faci "baiete", cand ai conexiune limitata, cu dial up conexiune? ce sa-i faci, cand depinzi de isp? sa faci o rugaciune? la care zeu? laughing daca eu iti zic ca asa e afara, ce vizezi tu tampenii? Astept un raspuns, cand mergi afara, si folosesti internetu, si cum ai modificat tu setarile, intr-o tara, in care internetu merge cu 600kpbs pentru toata lumea, si tu l-ai modificat sa mearga cu viteza luminii. Ca poti sa iei un premiu pentru asta. Nu premiul nobel, Te ajut eu, ca sa am si eu un aport la premiu ala, sa scrie si numele meu mai mic acolo, ca am avut o implicare.
Deci cum faci?

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Iau abonament de viteza enorma, si poate merge cu viteze mai mari daca parolez wifi si sa am wifi 802. 11ac iar la setari de ex sa setez pentru performanta maxima etc sa fie configurat bine.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Nu au PPPoE in zona ventimiglia? Daca e router cu cartela net nelimitat trebuie sim 4G si router cu modem 4G si USB.

| anonim_4396 a răspuns (pentru costinvlad):

N-are nici o treaba semnalul wifi cu viteza internetului. Spre exemplu poti sa iti faci o retea acasa intre mai multe pc sau device-uri, fara sa nici n-ai internet. Wifi e wifi da trebuie sa ai si o conexiune buna. Confunzi semnalul wifi cu viteza internetului. sau cu internetul in sine.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Daca ma indepartez dc scade viteza cand sunt doar eu logat pe wifi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru costinvlad):

Inseamna ca e routerul prost. Dar asta e o masura de siguranta.
In alte tari din ue spre exemplu, sunt alte reglementari, si range-ul wifi-ului poate fi scazut, una la mana, pentru a nu permite altor oameni din afara locuintei, sa castige access la reteaua ta. Si aici exemplu, cineva poate parca langa casa ta, sa stea in masina, si are timp berechet, sa iti sparga parola.
Si doi la mana, undele wifi, sunt periculoase pentru corpul uman.
Este vorba de range, si n-are treaba cu viteza internetului. In Romania, intr-un bloc cu 4 etaje, si cu pereti de beton de 30 40 cm grosime, prindeam wifi de afara, de la 2 blocuri departare, deci imagineaza-ti ce-ti prajea routeru ala creierii, cand dormeai in camera aia. Aici, daca ies afara din casa, in curte, cu pereti de caramida de 20cm latime sau mai putin, pa internet.
Tu aici nu vorbesti despre viteza internetului, ci despre range-ul semnalului de wifi, care n-are nici o treaba, cu viteza pe care ti-o ofera providerul.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Viteza scade in facut de semnal. Este acelasi ca al antenele Vodafone. Daca ai o liniuta iti merge mai prost ca daca ai 4 liniute. AM testat pe toate routerele ma departam de sursa de la oras de ex de la pizzerie in interior 60mbps si afara 30-40mbps. Explica scaderea, daca esti tu asa destept. Cum dracu se transfera datele? Nu prin unde? Se transfera date de la telefonul meu la router si invers. Cand dau un mesaj la un coleg de clasa se transmite un semnal asa Client spre router spre modem(Daca are) si spre serverele RDS(Depinde unde ai net) si spre serverele Facebook si spre Serverele de internet ale celulalt si spre modem si spre router celulilalt si spre client. De aici scade viteza ca pachetelor le ia mai mult timp sa ajunga la antenele routerelor. Acele radiatii sunt datele transmise de noi. Si aici se aplica Distanta=Viteza * timp. Adica 7 metri = 100KM/s * timp-ul. Daca e 20 de metri viteza de net nu e firesc sa scada?