| costinvlad49 a întrebat:

Cum pot face sa am 1Gbps in Italia? Am abonament si prund maxim 100mbps download si 20 mbps upload. Cablul este cu 2 fire dsl. Cum pot baga acel cablu cu 8 fire? De 1gbps? Daca nu ai acoperire, iti poti schimba cablul cu unul Gigabit? Este legal?

9 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Trebuie verificat infrastructura retelei in zona ta, degeaba schimbi tu cablul ca daca ISP-ul atata iti da nu ai cum sa primesti mai mult.

| costinvlad49 explică (pentru Intruder19):

Ba poti primi. Daca iti faci upgrade si iti monteaza un cablu cu suport 1gbps. Adica iti trece in contract 1gbps si gata. Chiar si asa cu cablu de categoria asta de 100mbps pot avea limita la 1gbps download si 100mbps upload si o sa am 100mbps sau 70mbps upload.

| Intruder19 a răspuns (pentru costinvlad49):

Daca stii raspunsul de ce mai intrebi? Tu in momentul de fata ai DSL care e o tehnologie veche de cateva decenii si nu poate duce viteze asa mari.

| costinvlad49 explică (pentru Intruder19):

Eu ma refer sa schimbe cablul.

| mihai69 a răspuns:

Nu poți să scoți mai mult din legătura aia DSL.
Ia-ți un abonament de date mobile 4G, sau abonează-te la un alt ISP, care să intre la tine în casă pe fibră optică. Cu DSL nu ai șanse.

| costinvlad49 explică (pentru mihai69):

Dar eu am doar cablu cu 4 fire si acea priza imi reduce la 2 fire. Imi poate baga cablu de la cabinet pana la mine in casă? Din ala de 1gbps? mersi frumos.

| mihai69 a răspuns (pentru costinvlad49):

Tu ai nevoie de o intrare pe cablu optic. DSL-ul nu poate duce fizic nici măcar 100 MBps, deci nu știu la ce te aștepți de la actualul ISP. Schimbă-l sau rămâi la viteza actuală.

| costinvlad49 explică (pentru mihai69):

Este Vodafone. Am inteles ca nu exista fibra aici.

| mihai69 a răspuns (pentru costinvlad49):

Atunci cauți fie un ISP care oferă internet pe cablu, fie îți iei un modem 4G (sau măcar 3G) de la un operator de telefonie mobilă (iei un SIM doar pentru date).