| danyel343 a întrebat:

Sall! poate parea o intrebare stupida dar curiozitatea nu ma lasa in pace... ati observat de multe ori de obicei pe forum-uri sa va dau in exemplu scrie cu albastru "Photoshop" si poti apasa cu cursorul pe cuvant si acesta te redirectioneaza pe un site sau ce este scrie "in spatele" acestui cuvant ca exemplu www.photoshop.com (nu stiu daca este real site-ul, l-am bagat din burta) ...deci cum poate scrie un cuvant sau o propozitie "in spatele" acestui cuvant

2 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Este o metoda de redirectionare, un link, in codul pagini, este selectat textul respectiv si ai optiunea sa pui o adresa unde sa te duca atunci cand apesi pe acel text;
uite, apasa ctrl+u chiar acum, si o sa-ti deschida o pagina cu codul paginii, dai la linia 586 (sunt numerotate in partea stanga), href - este comanda care face in limbajul de programare java ce ai intrebat tu, ai acolo linia href="www.photoshop.com">http://www.photoshop.com">www.photoshop.com care iti face cuvantul tau albastru si te directioneaza catre site-ul respectiv cand apesi pe acel text

| Parangalevacy a răspuns:

Nu se poate