| romanianboy a întrebat:

Am cam de o saptamana un amplificator audio (statie) Marca Sony STR-DB780 putere 230w cu niste boxe marca Magnat vector 4 de 160w bucata 4 Ohmi (Am 2 legate la statie). Statia o am conectata la laptop care are placa audio HD si se aude foarte bine. Am tinut volumul la vreo 80% si sa incalzit statia...nu tare dar destul. Este normal? Care dintre voi are accest model de statie. ce parere aveti de ea? este ceva de capul ei? Este destul de tare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Etajul final,asa cum este numit, in timpul functionarii, se incalzeste.Este normal sa se intimple asa deoarece boxa se comporta ca o reziztenta, trebuie sa se incalzeasca putin in timpul functionarii.Important este ca daca boxa are 4 ohmi atit sa aiba si statia pe iesire; in caz contrar, etajul final al statiei se va forta si se poate strica.Nu conteaza cit de tare sau de incet este volumul.Craciun fericit si La multi ani!

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Dacă are ieşire pe 4 ohmi, eu dacă îmi aduc bine aminte am impresia că funcţionează pe 8 ohmi şi în acest caz suprasoliciţi etajul final care mai devreme sau mai târziu s-ar putea să cedeze. Ai grijă să nu-i blochezi orificiile de aerisire. Staţia este bunicică.