| costinvlad a întrebat:

Sall. >TPU AM facut un stick DOS si am pus executabilul BIOS pe el. Am Acer aspire a515-41g-f2sh si as dori sa stiu cum se executa flash-ul dupa ce am boot-at de pe DOS USB. Adica cum il flashuiesc la Insyde H20. Ms.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Flash-ul BIOS nu se face de pe stick USB, fiindca port-ul USB este comandat insusi de o parte a programului BIOS. De asemenea, flash-ul din program Windows (sau alt sistem de operare) instalat pe hard disc, fiindca nu se poate face nici o reparare in caz de esec a flash-ului!

Flash-ul se face doar cu Boot de pe un suport extern, cum ar fi in disc Floppy (eventual o unitate optica, cu conexiune IDE (ATA) sau SCSI, direct pe placa de baza.
In acest caz, chiar dupa caz de esec se poate porni sistemul si se poate face repararea BIOS-ului.