| Mariusone123 a întrebat:

am o placa video nividia 9500gt si vreau sa imi cumpar alta http://www.emag.ro/......E4WRKBBBM/ ceva de genu dar problema e ca am placa de baza msi G31TM-P21 placutele de ram au 2gb ddr2 nu pot schimba placa video daca nu are ddr2 trebuie sa schimb placa de baza?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Intalnesc adesea tampenia asta la intrebari. Te rog sa cauti placi video cu ddr5. O sa gasesti rapid. Dupa ce termini, te rog sa imi cauti o placa de baza cu ddr5. Dupa ce observi ceva, te rog sa ai in vedere ca asta se intampla de peste 5 ani.
ps: ram-ul de la placa de baza nu are nici o legatura cu cel de la placa video. 2. placa aleasa de tine nu e in stoc.
3. ce buget ai?

| andyeyes99 a răspuns:

Tipul memoriei de pe placa de baza nu are legatura cu cel al placii video. Poti avea ddr5 la placa video si ddr2 pe placa de baza si sa functioneze fara probleme. Singura problema este Slotul acesta trebuid sa fie Pci 2.0 la amandoua si sincer sa fiu habar nu am ce slot are placa ta. Cel mai simplu desfaci carcasa de la calculator ca scrie pe placa de baza in dreptul la slot.

| heldeN a răspuns:

Ram-ul nu are legatura cu placa video, nu inseamna ca daca automat ai ram ddr2 trebuie si placa video ddr2
Astfel cum iti explici ca exista placi video ddr5 si ram asemanator nu?
Daca placa ta de baza are slot PCI-express poti pune orice placa video care are acel slot indiferent ca e ddr2, 3 sau 5, dar recomand ddr5 ca e tehnologie mai noua/rapida
Eu iti recomand un 7770, o placa care inca se descurca pe Full HD daca nu exagerezi cu detaliile si care are un pret foarte bun in aceasta perioada datorita aparitiei placilor r7/r9

http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/