| MysteryMen a întrebat:

am si eu o intrebare. Care este diferenta dintre win7 32bit si win 7 64bit. Adica driverele si programele de pe 32 nu merg pe 64...64 consuma mai multe resurse din pc...care e diferenta?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

95% dintre programe sunt compatibile cu windows x64

4 răspunsuri:
| MikeAlexis a răspuns:

Mai pe scurt, folosesti

32 bit cand ai 3GB RAM
64 bit cand ai 4+GB RAM
Windowsul pe 32 de biti, nu recunoaste mai mult de 3 GB RAM

| al3xander a răspuns:

Cum zici si tu un windows x64 foloseste mai multe resurse decat unu pe 32 de biti insa unele programe (cele pe 64 de biti) ruleaza mai rapid (aici ma refer la programe puternice de editat video-uri, 3d etc.). de ce? pentru ca 32 de biti inseamna ca poti face calcule cu numere de ordinul 2 la puterea 32 si 64 de biti cu numere de 2 la puterea 64. alta diferenta este maximul de RAM suportat: la 32 de biti este maxim 3GB.
in concluzie un x64 este ca un ferrari care consuma mai multa benzina decat o masina obisnuita insa are mai multi cai putere si ajunge la 100km/h intr-un timp mai scurt dar daca mergi cu el pe strazile din Romania la ce-ti foloseste cand mergi la fel ca ala care are o masina normala?

| MysteryMen explică (pentru al3xander):

Am inteles. Eu am 4 gb ram deci o sa imi bag windows p 64 bit...numai ca intrebarea mea este daca driverele si programele de pe 32 mai merg pe 64

| Anonim0100 a răspuns:

Salut, pai hai sa iti explic! Daca ai 3 gb ram si mai jos de 3 se pune 32bit daca ai peste 4 gb ram si pui tot 32bit atunci automat citeste doar 3 gb din 4 sau mai mult din ce ai tu acolo si de asta se pune 64 poti pune ram mai lult pe 32 daca pui 6 gb ram el tot 3 vede ca asta e versiunea intelegi? Trebuie sa fi atent sa ai drivere si pentru 64BIT! Sper ca te-am ajutat! Bafta