| device a întrebat:

Sall TPU
de curand am primit un laptop presario compaq 2200 si am instalat windows xp am luat driver-ul pentru sunet dar nu se aude nimic muzica arata ca merge, volumul la maxim dar nu se aude.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista si posibilitatea sa incerci cu difuzor exterior sau cu casti.
Daca nici atunci nu functioneaza, atunci du-l la un service sa refaca conexiunile desfacute (din interior).
Probabil, mufa de casti decupleaza difuzoarele dinauntru sau nu-i legata (poate a "lucrat" cineva in el si n-a facut inapoi conexiunile).

| lpavel a răspuns:

Pai asta e, ai pus xp... trebuia sa pui win98, cu asta iti mergea big grin

| device explică:

Un link de descărcare win 98 si key produs?

| lpavel a răspuns (pentru device):

Nu pot sa cred ca m-ai luat in serios big grin Pune ma win 7 pentru ca la laptop-urile mai noi NU se gasesc drivere pentru xp sau chiar daca crezi ca le-ai gasit NU sunt compatibile!

| Bula a răspuns (pentru lpavel):

Degeaba pui alt windows, si degeaba imi pune Ipavel raspunsul ca "eronat",
daca circuitul electric a difuzoarelor este intrerupt, atunci tocmai astfel apare fenomenul (cum a fost prezentat in intrebare).
Unii nu stiu ce vorbesc, fiindca n-au avut ocazia sa intalneasca fenomenul si dau doar cu parererea.

P.s.
Verifica si daca sunetul nu este pus pe "Mute". Asta se poate vedea daca vezi un X rosu pe difuzorul din Taskbar sau pe careva canal din mixerul audio.

| lpavel a răspuns (pentru Bula):

Ti-am pus raspunsul eronat pentru ca si tu mi-ai pus apoi pentru ca ceea ce zici tu sansele sunt 1 la 100 sa fie asa. Cum dracu sa se intrerupa circuitul doar nu s-a dat cu ea folosind-o ca pe o sanie... big grin Inainte de circuite trebuie sa vezi driverele dar in cazul lui windows-ul. Mai bine spunea-i sa verifice daca nu e pe mute cum ai zis la sfarsit, suna mult mai bine asa si ramanea-i numai cu atat happy

| Bula a răspuns (pentru lpavel):

Chiar recent am intalnit un laptop cu mufa desfacuta de pe (firul de) masa. Deseori se defecteaza mufele de casca sau se intrerup firele /circuitele legate de ele.
Daca volumul este dat la maxim, atunci probabil observa si semnul de mute. Totusi am mentionat si aceasta posibilitate, poate a trecut cu vederea.