| assassinul95 a întrebat:

in camera la soramea am un pc mai vechi si as vrea sa-i fac un upgrate fiindca nu mai face fata, as vra sa stiu daca placa de baza suporta un procesor dual core
placa de baza este fujitsu Siemens d-2250a socket lga775 chipset Intel 915g
p.s. vreau doar pareri de la profesionisti

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Tie ti se potriveste orice procesor care are socket 775! eu am core2duo E8400 care e tot pe 775! dar inainte sa faci astfel de achizitie, fi sigur ca daca pui acel procesor vei face calculatorul mai bun! pentru inceput recomand o curatare a prafului din interior, suflare-aspirare si o reinstalare de windows! nu ne-ai spus restul componentelor pe care le are, dar e destul un hard disk lenes si calculatorul merge greoi! asa ca ai grija ce schimbi ca s-ar putea sa nu faci mari diferente in performanta! bafta!

| assassinul95 explică (pentru RS4):

Am windows 7 ultimate instalat pe el si nu se misca greoi de loc in sistem rating la hard disk are 5, 9 ceea ce cred ca este bunicel iar la ram-i am 2gb, voiam doar un procesor fiindca asta nu facea fata la video in hd ca de jucat nu ma prea joc pe el

5 răspunsuri:
| Dragotinovici a răspuns:

Da, este compatibil cu placa de baza

| sYncara a răspuns:

Ce buget ai? Ar trebui sa pui ceva piese mai noi nu vechi! (spune-mi bugetu si iti spun produse)

| assassinul95 explică (pentru sYncara):

In jur de 400lei un procesor si ceva coolere pentru carcasa

| sYncara a răspuns (pentru assassinul95):

Daca schimbi procesor ar trebui sa schimb si alte piese sa pui mai puternice