| cristian041997 a întrebat:

la aceste doua procesoare http://www.emag.ro/......E2ZB0BBBM/ si http://www.emag.ro/......EDZB0BBBM/ merge crossfire nu? si cu placa asta http://www.emag.ro/......E8F4NBBBM/ si ce placa video ar trebui pentru fiecare?(nu prea scumpa)

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

O sa ruleze sigur, dar sa nu te astepti la minuni. De setari, depinde si ce rezolutie ai la monitor, dar nu cred ca o sa dai mai sus de mediu(cel putin cu a8).
Vezi ca daca vrei gaming, placa video conteaza enorm. Aici nu trebuie sa te zgarcesti(cum ai zis tu sa fie ieftina...). Pai daca nu dai ~350-400 lei pe o placa video, poti sa zici ca o cumperi degeaba. Inca ceva, pe apu, musai sa cumperi placa video radeon seria 7k sau r7/r9. Daca ai de gand sa cumperi nVIDIA, mai bine cumperi acum un procesor de 250 lei Intel...

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da si da. Dar cati banuti ai si ce vrei sa faci cu sistemul. Vad ca bagi foarte multi bani pe cpu cu apu, care au putere grafica ridicata, si zici de placa video nu foarte scumpa. Tind sa cred ca o sa iasa ceva rau...

| cristian041997 explică (pentru sltlp):

Deci mai mult ca sigur imi iau A8-ul si placa acea de baza+8gb rami la 1600mhz iar de placa video inca nu am bani.Ce crezi o sa mearga procesorul singur in jocuri gen (AC4)? Macar la mediu?

| sltlp a răspuns (pentru cristian041997):

O sa ruleze sigur, dar sa nu te astepti la minuni. De setari, depinde si ce rezolutie ai la monitor, dar nu cred ca o sa dai mai sus de mediu(cel putin cu a8).
Vezi ca daca vrei gaming, placa video conteaza enorm. Aici nu trebuie sa te zgarcesti(cum ai zis tu sa fie ieftina...). Pai daca nu dai ~350-400 lei pe o placa video, poti sa zici ca o cumperi degeaba. Inca ceva, pe apu, musai sa cumperi placa video radeon seria 7k sau r7/r9. Daca ai de gand sa cumperi nVIDIA, mai bine cumperi acum un procesor de 250 lei Intel...

| Garsonfane1979 a răspuns:

Da merge cu toate ca placa aia de baza zici ca e a lu bunicu e cam ieftina. http://bit.ly/1cHo1QL