| MysteryMen a întrebat:

pentru cei experimentatio in desfacerea laptopurilor...eu am un cooler de la pc si as vrea sa il pun sa sufle in radiatorul laptopului( pe acolo pe unde iasa aerul cald dinauntrul laptopului) intrebarea mea este daca pun coolerul sa sufle de afara inauntru influenteaza cumva coolerul intern al laptopului (adica daca porneste coolerul laptopului se poate sa se invarta mai greu sau nu poate scoate aerul cald din laptop)?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca da.Practic tu bagi aerul cald inauntru.De invartit se invarte coolerul intern dar nu isi face racirea.Nu scoate aerul.

| MysteryMen explică (pentru darrio2007):

Da dar ma gandeam ca aerul cald poate sa iasa pe jos (sub cooler e o gaura) deci este mai bine sa bag ventilatorul sub gaura de la cooler?

| DeyCj a răspuns (pentru MysteryMen):

Poți face asta dar invers de cum ți-ai propus, dar ia încalcul că o dată cu areul rece suflat de cooler va intra și praful în el, praf ce va optura radiatoarele de răcire ale laptopului și chiar fantele de răcire.Eu folosesc un coolerpad home made făcut din 2 turbine de desktop. pa care sprijin lapropul, curentul de aaer circulând constant pe toată suprafața laptopului(cea ce stă pe masă), astfel și la 35 de grade afară laptopul era cald doar de la temeperatura ambientală, nu de la supraîncălzire, în rest este complet rece.Deci încearcă asta, poate va da rezultate și la tine, cum a dat la mine.Succes

| MysteryMen explică (pentru DeyCj):

Adica tu vrei sa spui sa pun coolerul sub laptop pe gaura aceea de sub el sa sufle inauntru? Si am o intrebare cum ai facut cooler pad-ul acasa din ce material? Si in legatura cu praful am tub cu oxigen si pot sa il suflu este bine?

| DeyCj a răspuns (pentru MysteryMen):

Dacă îl desfacin da. Dacă nu riști să învârri coolerul de la procesor și riști să îl strici.Collerele de computer când se învârt generează curent curent ce poate afecta componentele alimentându-le în lolaritate inversă sau supa alimentândule.Deci recomandarea mea este să nu riști,. Succes
Nu am făcut un coolerpad, ci chaiar corpul turbinelor îmi rervesc pe post de sprijin al laptopului, adică îl sprijon înclinat direct pe ele, având grijă să nu opturez fantele de adminisie.O turbină de aia arată așa:
http://i.clubafaceri.ro/......24_big.jpg
Eu am scos chastiile alea metalice ce se prind în carcasă și cu badă de izolat le-am fixat.Ca alimentare folosesc un transformator de 15 v/0.5A, deci alimentare externă. Succes

| MysteryMen explică (pentru DeyCj):

Deci nu este bine...mai am o intrebare laptopul meu este un ACER ASPIRE 5733 procesor I5 2.67GHz 4gb ram video INTEL HD 1GB de exemplu cand ma joc assassin's creed 2 temperatura ajunge la 70-75*C dupa aproximativ 1h de joc...de asta voiam sa pun cooler.e normala temperatura asta?

| DeyCj a răspuns (pentru MysteryMen):

Da și nu.Este normală ca îl forjezi și cum portabilele astea care îs pe la noi nu îs făcute pentru gamming sau virtualizare de soft, că îs low-enduri chiar da©a vânzătorii vă mint frumos, sfatul meșterului este mai bine nu, adică fără gamming pe laptopuri, și nu este normală dacă ea se menține în parametrii ăștia.
Păi de ce nu iei un coolerpad ce are ventilatoare cu viteză de rotație mare, sau încearcă varianta mea.Eu am o „tentativă de laptop" tot Acer dar e aspire one D257(de ăla micuț).Tu poți pune 3 de astea că e mai mare și alimentare să o lași tot pe 15v/0, 3A, că de îi dai alimentare mai mare riști să le arzi.Succes

| MysteryMen explică (pentru DeyCj):

Eu am pus ventilatorul cel mare sa sufle sub ventilatorul Laptopului si nu se invarte cel intern deci este binehappy as putea sa-l pun si mai am un ventilator mai mic cam cat jumate din asta si vreau sa il pun sub RAM sau sub HDD. Care se incinge mai tare RAM-ul sau HDD-ul?

| DeyCj a răspuns (pentru MysteryMen):

Hard discul se încalzește cel mai repede apoi urmează procesorul și restul.Ramii nu prea apucă de multe ori sa se încingă. Succes