| PurpleKusH a întrebat:

spuneti-mi va rog cum as putea sa imi fac pc-ul sa nu mai faca lag la jocuri avand in vedere ca am un sistem de 2 gb ram pe windows 7 pe 32 biti placa video nVIDIA geforce de 1 gb si procesor Intel r celeron 2.50 ghz ( mentionez ca nu vreau sa schimb procesorul sau windowsul deoarece windowsul nu il pot schimba fiindca ama vut windows xp sp 3 si miams chimba tplaca video si nu putem s ainstalez placa video ca nu ma lasa windowsul deci windows 7 ma lasa so instalez deci nu il schimb)

P.s precizez ca pe windows xp nu facea nimic din ce ama cum lag probabil pot ca xp consuma mai putine resurse HELP ME DAU FUNDA!

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

P.s precizez ca pe windows xp nu facea nimic din ce ama cum lag probabil pot ca xp consuma mai putine resurse...ti-ai raspuns singur la intrebare!

| PurpleKusH explică (pentru K0sti):

Da dar eu am o placa video schimbata K0sti si can mi lo reparat firma adica cand miams chimbat placa video nu puteam instala placa pe xp doar pe 7 ma lasa deci eu am cerut raspuns la intrebarea ce sa fac sa nu mai faca lag cu actualele mele componente si respectiv sistemul de operare

| K0sti a răspuns (pentru PurpleKusH):

Inca o data iti spun, ti-ai raspuns singur la intrebare! Actualele tale componente nu fac fata unui sistem de operare ca win 7...deci?

| PurpleKusH explică (pentru K0sti):

Daca mai bag rami ar merge?

| K0sti a răspuns (pentru PurpleKusH):

Degeaba bagi rami daca procesorul e slab...
Daca mai bagi rami, trebuie sa schimbi si windows pe 64 biti...
Voi nu aveti nici cele mai elementare notiuni despre componente si stati de jocuri...

| userul7200 a răspuns:

Depinde ce jocuri joci, pentru jocuri 2014-2015 e slab, dar pentru alea mai vechi hai ca mai merge. Windows XP a fost si el ceva la vremea lui, acuma toata lumea cu astea mai noi.

| No10 a răspuns:

Problema poate sa fie de la mai multe depinde ce jocuri rulezi pe pc ca sa nu aibe lag trebuie sa te incadrezi in cerintele de sistem, sau problema poate fi de la windows care e prea incarcat cu registry sau virusi dar in mare parte poate fi de la procesor fiind foarte slab si eu am avut Intel celerton de 2.8 care era de aruncat la gunoi asa ca mi-am luat alt pc dar in cazut tau e de preferat sa schimbi procesorul, incearca un dual core si ai sa vezi diferantawinking!

| Justinion a răspuns:

Windows 7 iti face lag deoarece are mai multe functii pentru grafica.Incearca sa le opresti pe cele care nu iti sunt 100% necesare si ai sa vezi ca nu iti mai face lag.

| PurpleKusH explică (pentru Justinion):

Justinio daca imi poti spune si cum fac asta oricum pe xp nu facea lag cu plac avideo de 512 mb iar pe windows 7 face cu placa video de 1 gb daca imi poti zice ce trebuie sa fac esti cel mai tare mersii

| RobertNoire a răspuns:

Depinde de ce jocuri joci, parerea mea e sa iti iei windows 7 pe 64 biti si sa iti iei jocuri cat mai mici (gen unturned)