| AlexIonut2013 a întrebat:

Stiti vreun program care imi arata cat gb RAM suporta placa de baza si cat suporta fiecare slot si cam ce procesor ar suporta. FUNDA pentru cel mai rapid si bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

Ok,pentru a afla :
-RAM-ul, trebuie sa specifici ce placa de baza ai.Pentru asta descarci cpu-z,e mic si gratis,il instalezi, deschizi si te duci la rubrica motheboard(placa de baza), si memorezi numele si versiunea acesteia.
Apoi te duci pe google, o scrii si dai specificatii, la specificatii afli daca structura slotului e ddr/ddr2/ddr3 sau ddr4(ddr 4 n-ai, fii sigur). Tipul slotului il puteai afla si din cpu-z.Si tot acolo la specidlficatiile de la memory vezi care e frecventa maxima a ramilor suportati, se masoara in mhz. Apoi stii ca poti pune rami de structura slotului tau si frecvantei maxime suportate.
Asa, si fiecare slot suporta tot in functie de ce memorii ram maxime exista pt.acel ddr, si acea frecventa.
-procesorul trebuie sa te uiti tot la specificatii si sa vezi ce socket are.
Iar placa va suporta toate procesoarele compatibile cu socket-ul ei pana la aparitia acesteia, si desigur si dupa, doar ca va avea nevoie in cazul asta de un update bios.Mai usor scrii pe google placa ta de baza si mai scrii cpu support, si vezi acolo toate procesoarele comapatibile100%,atat pe plan fizic cat si logic.
Sper ca te-am ajutatwinking

| AlexIonut2013 explică (pentru BogdanSVPetc):

Am ddr2 programul asta cpu-z imi poate arata cat mhz are?

| AlexIonut2013 explică (pentru BogdanSVPetc):

Hei uite m-am uitat si placa de baza e model p4m90-m7 versiune 6.00 pg si rami sunt ddr2 dar imi poti zice tu cat suporta ca eu am cautat si nu prea am stiut ce sa zic poti cauta tu te rog si sa zici te rog am mare nevoie si iti dau FUNDA.

| AlexIonut2013 explică (pentru BogdanSVPetc):

A scuze de fapt e veriunea 1.0

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru AlexIonut2013):

Ok,deci tipul slotului ram este ddr2, frecventa maxima este 667(asa zic specificatiile).In concluzie iti trebuie rami ddr 2 de 667mhz sau 533mhz(mai lenti).La tine ai doua ***-uri deci poti pune una sau 2 placi ram.
Daca pui ai grija sa aiba acceasi frecventa (533\667).Altfel vor da erori grave.
Si tot in cazul in care vrei sa pui doua recomand sa fie de acceasi memorie(ex:2gb fiecare), altfel nu vor lucra in DC, adica impreuna si procesorul va fi solicitat mai tare.
Daca ai:
-2gb ram 667mhz, rec:
http://m.okazii.ro/......a172587589
Iti mai recomand, dar zi-mi daca vrei doar o placuta sau un kit, si-n cazul uneia sa-mi spui frecventa.
Placa ta de baza duce maxim 4 gb ram(2*2).

5 răspunsuri:
| SpikeSpigel a răspuns:

Nu exista programe, afla ce placa de baza ai si invata IT, procesoarele sunt luate dupa socket-uri, ramii dupa sloturi, in general sunt 4 sloturi de rami happy