| CosminFlo a întrebat:

Voi face un upgrade la procesor in vara, voi cumpara un AMD Ryzen 1300. Iar intrebarea mea este: Este compatibil procesorul cu windows 7? Sau o sa trebuiasca sa-mi iau 10? Inca i-mi place 7 si nu as vrea sa-l schimb...

9 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu, nu for fi compatibile cu W7, asa cum nici noua serie de procesoare Intel ''kaby lake'' nu sunt. Vei fi fortat sa treci la W10. Dar nu te alarma, W7 este un OS destul de batran in momentul de fata, iar W10 un os destul de performant.

| CosminFlo explică (pentru Jipa95):

K mersi de raspuns, dar am vazut benchmark-uri pe acelasi sistem acelasi joc iar pe W7 a scos cu 3 - 4 FPS-uri mai mult.

| peperonies a răspuns (pentru CosminFlo):

Deci ai vazut benchmarkuri la un procesor care nu exista pentru un sistem de operare pe care nu il suporta. Interesant.

| CosminFlo explică (pentru peperonies):

Nu ai inteles... Era un I7 6700K cu un GTX 1080. A testat acelasi joc odata pe W10 si odata pe W7. Iar pe W7 a scos cu 3 FPS-uri mai multe.

| peperonies a răspuns (pentru CosminFlo):

Da se pare ca eu nu am inteles avand in vedere ca e prima oara cand scrii cuvintele 6700k si gtx 1080.

Sa revenim.
1. Daca rulezi acelasi benchmarks pe acelasi pc de 3 ori la rand o sa obtii valori diferite. 1-2 fps cel putin.
2. De unde stii ca din cauza procesorului merge mai bine pe w7? De unde stii ca nu de la placa video?
3. Chiar daca asta e situatia cu Intel nu se stie daca va fi la fel cu AMD.

| peperonies a răspuns:

Imi nu se scrie niciodata cu cratima.

| CosminFlo explică (pentru peperonies):

Mersi... e bine de stiut...

| IulianIuli110 a răspuns:

Un procesor este compatibil cu un windows atâta timp cât este suficient de puternic sa îl ruleze.

| Prostire_Petru_1997_NWza a răspuns:

Nu o data ce procesorul este mai puternic va rula cu usurinta windows 7 fara sa ai vreo problema