| Tr3eaTxGh3osT a întrebat:

Sallut imi puteti recomanda si mie niste placi video de gaming bune si mai ieftine? am un pc Intel Core Dual 2, 33ghz si 2 gb ramhappy si mai am inteles ca in pc meu(Ca e dala mic de birou) nu merge orce placa ca am altfel de slot am inteles ceva de placi ssid sau numai stiu cum fundaaaaaaaaa:X si am pc HP Compaq

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Dacă placa de bază are slot PCI-E x16, v1, 2,3, etc sau AGP, nu slot PCI atunci vei putea upgrada sistemul cu o placă video cum îi asta de exemplu:

http://www.vexio.ro/......bit_P43786
Sau ceva mai ieftinel:
http://www.vexio.ro/......dmi_P48308
De regulă PC-urile mITX(de care bănuiec ca ai şi tu), nu au astfel de sloturi, ci doar sloturi, maxim unu PCI dar sunt şi excepţii.Succes

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Omiti o problema - sursa. Daca are sistem brand, astea stii ca au surse "la singe" de multe ori de 150-250W. Subscriu si eu la GTX 650 TI, dar totusi las-o in papusoi cu GT630 cu DDR3!

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda.Am omis din greşeală.Eu am recomandat şi ceva mai ieftin, dacă tot o cerut omu.De banii ăia îs şi performanţele plăcii video.

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

280 RON am luat GT 630 cu DDR5 pentru nevasta. Asus, 3 ani garantie, desigilat de la eMAG, foarte silent.

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Deci chiar nu mai inteleg nimic sorry, imi puteti da mai multe informatii ca asa vad ca mi-ati zis placi video dar vreau sa imi dau seama daca sunt compatibile cu pc(cum am scris mai sus, eu am pc dala mic, nu dala mare in care merge orce placa, la al meu trebuie alt fel de placi cu niste sloturi diferite)

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru DeyCj):

Cum am spus nu mai inteleg, nimic vad ca mi-ati dat placi si destul de ieftine si bune, dar eu vreau sa aflu daca sunt compatibile cu pc-ul sau cum imi dau seama ca asa as fi putut cauta si eu pe google placi(ca eu am pc dala mic nu dala mare care merge orce placa)

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Daca ai de-ala mic sint 90% sanse sa nu ai ce placa video baga in el. Zi exact ce model e dracovenia sa ne lamurim si noi.

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Pai tot ce stiu e ca am HP compaq http://www.am4computers.com/images/hp-compaq-dc7800-sff-pc_400x400.jpg asa arata pcul meu, altceva nu stiu ce sa zic, ca nu stiu programe ca sa aflu daca stii da-mi si eu iti zic, dar tot ce stiu ca in el merge sa mai bag o placa fata de placa integrata

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Daca te uiti pe spate/laterala, sigur o sa gasesti si numele complet. Nu merita sa te complici cu asa sistem. Nu de alta, dar degeaba iei o pv care intra in el daca sursa nu face fata. Sistemele astea sint gindite pentru utilizare in mediul business, unde eventual se mai schimba hardul si se mai adauga niste ram in timp, nu pentru utilizatori care au pretentii de joace si placi video noi. Crede-ma ca am vazut destule. Sint destul de misto astea, nevasta-mea are la servici Dell-uri similare. Foarte silentioase, excelente pentru munca de birou, dar repet - ATIT.

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

HP compaq dc5800 Windows Vista Bussines OeMacT

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Si e ddr 2 placa de baza

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Si mai e si small form factor

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Http://h10010.www1.hp.com/......59927.html si utiate unpic aici imi zice toate specificatile computerului meu. la al doilea nu ala primul ala cu small form

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Mdah, ai sursa de maxim 240W. Vinde-l si facem frumos un sistem cap-coada pe pcgarage. Uite, ceva in genul asta - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/788122/
Se poate si un pic mai ieftin, dar cu un i3 si un 7850 si 8 GB de memorie stai chill in joace vreo 3-4 ani pe putin. Eu inca stau bine-mersi cu HD 4770-ul din 2009 si asta era o placa mai slaba la vremea ei comparativ cu performanta oferita de 7850 pentru ziua de azi.

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Si cred ca am slot 2.0 nu stiu uitate tu si lamurestema

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Dar eu tot vreau o placa de gaming asa imi poti recomanda acumlaughing si ce slot am laughing

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Stii ca eu inca nu prea am bani acum sa cumparlaughing pana atunci recomandami si mie o placa video de gaming asa bunicika pentru pcul asta care sa ma duca jocurile

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Ce vrei tu e imposibil, din doua motive - carcasa si sursa.

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Hai ma ca e imposibil sa nu mearga o placa video mai buna fata de asta care o am Intel q33 sa bag macar acolo sa ma duce unpic

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Ai mapuppy dog eyes ca trebuie sa mai fie placi video si pentru pc meu ce naiba

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Daca te-ai uitat pe site, scrie acolo ca iti suporta doar un Quadro care e placa profesionala si 8400GS, care e o nulitate. Ceea ce vrei tu e ca unul care vine cu camionul de gunoi sa il tuneze pentru drift. Daca nu era sistem brand, schimbai sursa si bagai o placa video oarecare. Uite, eu asa am de dat un X1950Pro cu 256 MB DDR3/256 de biti, placa foarte ok pentru vremea ei, insa are nevoie de alimentare suplimentara si nici nu iti intra in carcasa.
Sfat: Foloseste sistemul asta sa inveti repede ceva util, fa bani, ia-ti altul.

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Pai si placa quadro care e profesionala e mai buna decat intelq33 si cam cat costalaughing

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Sau 8400GS ca mai am cautat si am vazut ca uni si au bagat ATI RADEOM HD

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Http://www.pcmadd.com/......x175k.html
Suna la ei si intreaba ce au pentru calculatorul tau. Oricum buba la quadro e ca are doar display port... alta distractie.

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Integrated Intel Graphics Media Accelerator 3100 X X
HP ADD2 SDVO PCIe DVI-D adapter X X
HP DisplayPort to VGA Adapter X X
ATI Radeon HD 3470 (256 SH) PCIe x16 Graphics Card X X
ATI Radeon HD 3650 (512MB DH) PCIe x16 Graphics Card X
NVIDIA Quadro NVS 290 256MB DH PCIe x16 Graphics Card X X
NVIDIA GeForce 8400 GS 256MB DH PCIe x1 Graphics Card

* X X
NVIDIA GeForce 8400 GS 256MB SH PCIe x16 Graphics Card

X X
ATI Radeon HD 2400 XT 256MB DH PCIe x16 Graphics Card X X
† 1GB of system memory required. Graphics cards use part of the total system memory to enhance graphics
performance.
* Two NVIDIA GeForce 8400 GS 256MB DH PCIe x1 graphics cards can be installed to provide support for
four monitors si macar e mai buna decat Intel q33?

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Aici im izice ca toate astea is bune pentru pc meu ca merg la el

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Http://www.amd.com/......specs.aspx uite ce placa imi iau :) am vorbit cu aia de la magazin si a zis cahttp://www.pcmadd.com/placa-video-sapphire-1024-mb-4895106257115.html sa ma duc la ei costa 130 ron si o monteaza ei si a zis ca merge pentru ca placa asta nu ar treaba cu sursa

PCMadd

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Mdah, e o placa foarte buna pentru filme si net. Curent au dreptate, nu consuma mare fis. De jucat, iei si joci jocuri de dinainte de 2003, sa vezi ce misto o sa mearga alea. happy
P.S. Esti din Bucuresti?

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Da

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Imi merge si call of duty modern warfarar 3:X jocu meu prefe ra tlaughing

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

I am happy=]]

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Aha, bun, pai sa revii cu impresii dupa ce iti monteaza astia jucaria. De restul de bani ai face bine sa mai pui 2 GB de ram. Parca ziceai ca ai doar 2, nu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Ramine de vazut CUM va merge. DIn cite stiu era optimizat foarte bine, deci la medium ar trebui sa te descurci. Sper. Eu il jucasem cind aveam X1950 Pro si am dat mai tot la maxim atunci.

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Da am 2 gb si procesoru Intel Core Dual e6550 2,33 ghz dar procesoru e bun cred

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Da 2 am atat=]

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Mersi mult iti raman dator, scuze ca nu ti am dat funda mam cam grabit cu raspunsurile promit ca am sa iti dau funda si vot la next mersi!

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

No problem.

40 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

Mai pune-ţi 2 gb ram deoarece aproape toate jocurile noi necesită 4gb ram. Şi ştiu una destul de bună pentru gaming, dar nu ştiu dacă ţi se potriveşte la slot.
GTX 650. E aproximativ 550 ron, iar cea TI e cu 10-20 lei mai scumpă. Dacă găseşti TI, fii sigur că TI îţi vei lua. Este mult mai bun. În fine. pune această întrebare pe SOFTPEDIA.Ei ştiu cum să mângâie astfel de lucruri. Salut.

| DeyCj a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Softpedia ca softpedia.şi aici suntem destui care îl putem ajuta whistling. Acolo există riscul ca să primească rely de genul „ar fi trebuit să ştii asta...". Softpedia se adresează celor ce au deja un nivel de cunoştinţe în IT, şi nu pun întrebări banale(pentru cei de acolo), la fel cum îi sp Ubuntu România, Că Ubuntu internaţional e cu totul altă lume, mult mai primitoare.

| SorinLebron1981 a răspuns:

Iti recomand placa asta video http://bit.ly/1eurMdh (link prin afiliere) nu merita mai mult acel pc pentru ca se va dezechilibra si nu te va ajuta cu nimic asta.

| Lavinia4you a răspuns:

Salut, ai aici cateva recomandari de placi video ieftine si bune pentru gaming. http://www.cumpar.net/recomandare-placa-video-gaming-ieftina/ spor!