| anonim_4396 a întrebat:

Salu TPU. Mi-am cumparat recent un pc nou care are 6 gb memorie ram. Dar cand dau la computer >> properties imi arata :
"Memory (RAM) : 6 GB ( 3, 47 usable )". Cum pot sa fac pc-ul sa foloseasca toti RAMi? Si inca ceva, am inteles ca arata asa pentru ca se duce o parte din memorie si la placa video. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| heldeN a răspuns:

Iti arata 3.47 usable pentru ca ai instalat un windows pe 32 bit, instaleaza versiunea 64 bit si problema se rezolva

| RazaDS a răspuns (pentru heldeN):

Windows-ul pe 64 biti poate fi instalat pe un pc cu config mea? Daca da, de unde pot face rost de el?

| heldeN a răspuns (pentru RazaDS):

Ce procesor ai/placa video?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Scrie asa pentru ca windows-ul tau piratat! e ales prost. Trebuie windows pe 64 bit(x64) nu pe 32 bit(x86) cum ai acum.

| SouLIce a răspuns:

Instaleaza windows pe 64 bit ca sa poti folosii intreaga memorie

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Ai windows pe 32 bit, instaleaza pe 64 bit, cred ca il ai si piratat.