| anonim_4396 a întrebat:

Saluare tuturor!happyIeri mi-a adus unchiu laptop-ul lui...un Toshiba Satellite 4090CDS.El zicea ca a fost la cineva si ca nu merge din cauza hard-disk-ului, i-am dat drumul si imi apare mesajul "Insert system disk in drive.Press any key when ready..."Am intrat in BIOS sa setez prioritatea de boot,pe primul este HDD-ul apoi CD-ROM-ul si FDD-ul!straight faceDeci pana la urma credeti ca e hard-disk-ul defect,imi apare acelasi mesaj si dupa ce am bagat HDD-ul primul la boot iar daca bag CD-ul cu Windows nu il citeste,nu inteleg de ce,tot din cauza la HDD o fi si asta? Multumesc, astept raspunsuri!winking

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Instaleaza windows-ul! Ca nu mai are sistem de operare, de aia iti da mesajul ala!

2 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Din bios, dai SATA mode pe IDE. Automat controller-ul va intra pe compatibilitate IDE. Cu dvd windows, seteaza ordinea de bootare dvd-rom primul

| dulgherunicu a răspuns:

Instal windos cu un stik pentru ca nu mai citeste cd-ul