| Sawarekh a întrebat:

Salut, a inceput sa mi se rareasca parul pe fata.
Eu folosesc o masina de tuns care tunde maxim cu 0.5 mm

Problema este incep sa am par si mai sus de obrazi, as dori ceva sa tunda mai scurt de 0.5 sa imi pot face un contur, dar sa folosesc si pentru mustata, zona in care nu as dori sa fie vizibil parul.

Ce masina de tuns ar trebui sa caut? Cu atatea masini de tuns, nici nu stiu care ar fi oke.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mai sus de obraji poti finisa frumos cu lama.Cu aparatul de tuns nu va arata niciodata curat, tot va ramane parul scurt.

| Sawarekh explică (pentru dullcat):

Nu pot sa ma fac cu lama, am tenul mai sensibil, ma irit si stiu ca daca ma fac cu lama, creste si mai mult par, ceea ce va fi si mai dificil pentru mine

| Sawarekh explică (pentru dullcat):

Dar mercii pentru recomandare, in mod normal ar trebui sa fie utila lama, eu sunt mai dubios de fel offlaughing

| dullcat a răspuns (pentru Sawarekh):

Ok.Depinde ce lama ai, sunt unele foarte dure care agaseaza pielea, risti sa te tai imediat, dar altele sunt beginner friendly.Eu folosesc de la astra (da, sunt femeie si am aparat de metal clasic pentru rutina din baie, asa cum au si barbatii :)) ) si nu am probleme deloc. Iar parul nu creste mai des. Daca ne uitam la microscop, parul e ca o sabie, baza e mai lata si varful e ascutit. Cand dai cu lama varful se taie si automat ca ramane baza, care va creste si da impresia ca parul e mai gros. Cred ca poti merge la salon cand te tunzi si incerca acolo acest serviciu de cateva ori, sa-ti dai seama daca merita sau tot vrei sa te faci tu acasa. Daca intrebi acolo ce masina sa folosesti etc, sigur iti vor raspunde. Sau cauta pe Youtube dupa cuvinte cheie, sunt multe videoclipuri.

https://www.youtube.com/results?search_query=barbierit+cu+aparat+electric