| Frank51 a întrebat:

Salut,

A încercat cineva să folosească surse obișnuite ATX în comutație în serie sau paralel și îmi poate spune comportamentul lor la puteri mari precum și comportamentul protecțiilor?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

De ce ai folosi surse in serie|?

| Frank51 explică (pentru Wr3nch):

Nu sunt sigur dacă mă întrebi aplicabilitatea, sau faptul că folosesc surse în serie. La numărul 2 e clar că doresc să obțin o tensiune mai mare. La numărul 1 în cazul meu doresc să alimentez un amplificator clasa D.

| Wr3nch a răspuns (pentru Frank51):

Eram doar curios pentru ca ma gandeam la altceva. Spor sa ai!

| Frank51 explică (pentru Wr3nch):

Mersi, la ce te gândeai? laughing

Eu încerc să obțin o tensiune mai mare, deoarece la tensiuni mici puterea de ieșire este mică, de regulă 12V la pătrat supra 8 ohmi deci 18W.

Că să obțin o putere mai mare pe sarcini de 8 ohmi am nevoie de tensiune de alimentare mai mare, de cel puțin 30-40V, și pot face asta legând în serie 4 surse(am o grămadă care stau degeaba).

Mai pot face asta și cu un chopper, dar atunci o să am o limitare de curent.

Problema e că sunt la cămin și n-am sculele că să testez și n-am răbdare până ajung acasă laughing